m a jeho severným i južným susedom. Kým v maďarsko-rumunských vzťahoch obrat nastal po roku 1996, keď po víťazstve opozície v parlamentných voľbách Rumunský maďarský demokratický zväz (RMDSZ) zastupujúci maďarskú menšinu získal nielen parlamentné zastúpenie, ale aj členstvo v trojkoaličnej vláde, so Slovenskom zmier ešte zrejme dá na seba dlho čakať. Najmenej po najbližšie víťazstvo opozície vo voľbách. To, že vzťahy Madarska a Rumunska budú aj počas novej maďarskej vlády pokračovať bez toho, že by otváranie menšinovej problematiky vyvolávalo nekonečné reťazce navzájom urážlivých prejavov, potvrdila aj víkendová neoficiálna návšteva premiéra Viktora Orbána v Rumunsku.
Aj keď Orbán vyslal do Rumunska po voľbách niekoľko pozitívnych signálov, že vzťahy oboch štátov budú vzhľadom na pravicový charakter vlád ešte tesnejšie, ako to bolo za vlády socialistov, prijali ešte predtým v Bukurešti jeho zvolenie s istými obavami. Rumunské médiá považovali za znepokojivé jeho vyhlásenia o tom, že sa (v duchu) chce stať ministrom národa, ktorého hranice nie sú totožné so štátnymi. Počas víkendového neoficiálneho nadviazania kontaktov bola okrem hospodárskych a integračných tém reč - vo všeobecnosti - aj o otázke menšín, od práva na vzdelávanie v materinskom jazyku a jeho používaní, až po vytvorenie maďarskej univerzity. Orbán tak dal rumunskej strane najavo, že mu záleží na uspokojivom riešení všetkých záležitostí, v ktorých v Rumunsku prijatie legislatívy mešká kvôli odporu nacionalistov v parlamente. Okrem premiéra a prezidenta krajiny rokoval Orbán aj so zástupcami maďarskej menšiny, ktorá je v Rumunsku významnou politickou silou, pričom stretnutia nesprevádzali žiadne nacionalistické reakcie vyplývajúce z obáv z upevňovania zväzkov menšiny s materskou krajnou.
Aj keď rumunská vládna politika je vcelku naklonená záležitosti menšín, nemožno tvrdiť, že v tejto krajine je vzťah väčšinového a menšinového obyvateľstva celkom bezoblačný. Rôzne etnicky motivované vášne sa prejavujú aj pri práci parlamentu a oficiálne kruhy už viac než rok zápasia s legislatívou legalizujúcou výučbu niektorých predmetov v maďarskom jazyku a vytvorenie maďarskej univerzity. Koncom minulého roka hrozil kvôli sporom v týchto otázkach odchod RMDSZ z vlády a rozpad koalície.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ