ného stretnutia v hlavnom meste Filipín, Manile, napriek tomu, alebo skôr práve preto, že od minulého roka sú členské štáty ASEAN najhoršie postihnuté ázijskou menovou krízou - prepadom meny, infláciou, veľkým poklesom hrubého domáceho produktu, nezamestnanosťou a v niektorých prípadoch už aj hladom. Hlavná téma rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín, ktoré pokračovalo v nedeľu a pondelok stretnutiami s partnermi združenia, bola jasná už pred začiatkom: ekonomická kríza a hľadanie východísk z tejto situácie.
Hlavným hrdinom sa stal v Manile designovaný japonský premiér Keizo Obuči. Japonsko je totiž krajinou, od ktorej sa čaká, že vyvedie krajiny dezorientované rýchlym skokom do recesie naspäť na ich stratené pozície ekonomických tigrov. Jednoduché to však nebude, pretože Obučiho čaká doma najprv mimoriadne náročná úloha pri reformovaní nevyhovujúceho daňového systému a naštartovanie ozdravného procesu v bankovom sektore. Ak sa pozviecha japonská ekonomika trpiaca najväčšou recesiou od II. svetovej vojny, potom prídu na rad ďalší ázijskí „pacienti“. Obuči v Manile potvrdil, že Japonsko je ochotné prebrať zodpovednosť za ozdravenie určite i vďaka stretnutiu s americkou ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou. Jej filipínska správa adresovaná členom ASEAN je jasná a zrozumiteľná, ale nie ľahko splniteľná. Stručne povedané - ázijské krajiny sa dočkajú dlhodobých amerických investícií len vtedy, keď budú skutočne rešpektovať pravidlá voľného trhu. Prítok investícií z USA do Ázie (Albrightová sa pred odletom stretla s podnikateľmi z Kalifornie zaujímajúcimi sa o tieto trhy) je fixovaný na zrušenie diskriminačných ochranárskych opatrení typických pre ázijské krajiny.
Trochu v tieni hospodárskych problémov zostali ostatné otázky spoločných diskusií a bilaterálnych stretnutí ministrov. Albrightová mala napríklad možnosť po prvý raz rokovať s Obučim ako s budúcim japonským premiérom, ruský minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov si s ním dohodol najbližší kalendár vzájomných návštev. V súvislosti s jadrovými pokusmi Indie a Pakistanu sa na pretras dostala aj celková bezpečnostná situácia na ázijskom kontinente, Spojené štáty opäť kritizovali vojenský režim v Mjanmarsku (predtým Barma) a s radosťou si vypočuli sľub z úst čínskeho ministra zahraničných vecí Tchang Ťia-suan o tom, že čínske zbrane už nebudú mieriť na USA.
MAREK CHORVATOVIČ