Podľa nemeckej tlače sa v súčasnosti začínajú inštalovať prvé pilotné systémy tzv. inteligentného domu. Obyvateľov takéhoto domu ráno zobudia tóny ich obľúbenej hudby, potom sa automaticky vytiahnu rolety, vykúri sa kúpeľňa a v kuchyni bude čakať čerstvo uvarená káva. Automatika ovláda aj sporák, intenzitu vykurovania a vetranie miestností. Pokazený vysávač sám vyšle správu opravovni o svojej poruche. Odpadá aj každodenná starosť o kľúče, pretože systém domu alebo auta podľa tváre, hlasu alebo odtlačku prstu pozná, či o vstup žiada oprávnená osoba. Na ceste do práce nás displej informuje, čo treba kúpiť v obchode. V e-maile od chladničky napríklad stojí, že „dochádza mlieko, len jeden jogurt, žiadne pivo“. Keď sa blížia dažďové mraky, obráti sa nájomník na počítač s otázkou, či sú zatvorené všetky okná. „Tri roky skúmame a vyvíjame nové technológie na integráciu systémov pre obytné domy,“ hovorí Klaus Scherer z Fraunhoferovho ústavu pre mikroelektronické obvody a systémy v nemeckom Duisburgu. „Na trhu sa presadia iba otvorené a prispôsobivé infraštruktúry. Len multifunkčné systémy sú hospodárne. A do tretice: Úžitok sa znásobuje napojením na externé siete.“
REAGAN HRÁ BASKETBAL
Bývalý americký prezident Ronald Reagan, ktorý trpí nevyliečiteľnou Alzheimerovou chorobou, hrá aj vo svojich 87 rokoch stále rád basketbal a golf. Podľa najnovšieho vydania týždenníka Newsweek si exprezident na rannej prechádzke v parku v Los Angeles občas dožičí prestávku, počas ktorej spolu s deťmi hodí zopár košov. Reaganov bývalý poradca Michael Deaver pre magazín uviedol, ako mu raz niekdajší prezident s hrdosťou oznámil, že z deviatich pokusov sa deväťkrát trafil do koša. Reaganovu basketbalovú vášeň inšpirovala jeho manželku Nancy, ktorá nechala v garáži ich domu v prominentnej štvrti Bel Air namontovať basketbalový kôš. Podľa Deavera vyzerá Reagan „fantasticky“, ale svojho bývalého poradcu nespoznáva. „Myslím si, že Nancy je jediný človek, ktorého ešte pozná,“ povedal Deaver.
NOVÝ POČÍTAČOVÝ VÍRUS
Vo svete „vyčíňa“ nový počítačový vírus nazývaný CIM, ktorý ohrozuje špeciálne notebooky. Vírus vytvorili v Thajsku a napáda súbory s príponou .exe v programe Windows 95, píše nemecký počítačový časopis Information Week. Vírus sa tiež infiltruje do BIOS, základného vstupného a výstupného systému počítača, a prepíše mechanizmus štartovania. Počítač už potom nemožno naštartovať. Ako časopis ďalej uvádza, počítačoví odborníci vyvíjajú spôsob, ako odhaliť a zmazať tento nový vírus. Kým sa však nenájde, treba napadnutý notebook okamžite poslať jeho výrobcovi, aby vymenil BIOS čip.
(TASR)