Francúzska politika od 80. rokov prijímaním stále prísnejších predpisov, zavádzaním stále zložitejších byrokratických procedúr a predovšetkým všeobecným odmietavým postojom úradov stále viac zužuje škáročku pre tých, ktorí by chceli predsa získať šancu a usadiť sa v krajine galského kohúta. Vláda premiéra Lionela Jospina síce minulý rok v lete ponúkla ilegálnym imigrantom možnosť legalizácie pobytu vo Francúzsku, zo 150 000 žiadostí podaných do konečného termínu v apríli však francúzske úrady 70 000 zamietli. O tomto opatrení sa teraz opäť začalo diskutovať a podnet na to dal práve bývalý minister vnútra Charles Pasqua, autor preslávených francúzskych imigračných zákonov, ktorý pred piatimi rokmi podmienky na legalizáciu pobytu v krajine značne zúžil a pričinili sa o nárast počtu ilegálnych, ale z krajiny nevypovedateľných imigrantov.
Niekoľko dní po skončení futbalového šampionátu, keď aj vďaka cudzincom vo francúzskych farbách získalo francúzske mužstvo titul majstra sveta, Pasqua pre denník Le Monde povedal, že všetkým ilegálnym prisťahovalcom bez rozdielu by francúzske úrady mali legalizovať pobyt. Človek, ktorý pred pár rokmi vyhlásil vojnu ilegálnej imigrácii, sa tak teraz priklonil na stranu tých, podľa ktorých ilegálny stav mnohých cudzincov francúzska vláda nie je schopná riešiť. Ponuka na legalizáciu sa vo všeobecnosti považuje za dvojsečnú zbraň, nakoľko každý jeden žiadateľ sa musí podrobiť ponižujúcemu vyšetrovaniu jeho súkromia a osobných vzťahov, pátraniu po ďalších vo Francúzsku ilegálne sa zdržujúcich osobách, a tí, čo doklady nakoniec nedostanú, budú pravdepodobne z krajiny vypovedaní.
V tento prázdninový čas sa tak vďaka Pasquovi opäť zintenzívnili diskusie medzi tými, čo kritizujú nedemokratickosť opatrení a úradných postupov a vidia v nich ohrozenie všeobecne uznávaných hodnôt vo francúzskej spoločnosti a nacionalistami, podľa ktorých cudzinci sú vinní za vysokú mieru nezamestnanosti. Nikto však nerozumie, čím si vysvetľovať Pasquov obrat - podľa súčasného ministra vnútra Jeana Pierra ChevŹnementa sa Pasqua „zabáva“. Podľa iných si našiel vhodný predmet kritiky svojho nástupcu ChevŹnementa, ktorý nedávno vypracoval nový balík imigračných opatrení, tie ho však svojím charakterom len zaraďujú do trojice Pasqua-Debré-ChevŹnement.
Pred 25 rokmi sa Francúzsko rozhodlo, že zúčtuje s ekonomicky motivovaným prisťahovalectvom. Na vstup na francúzske územie sú potrebné víza, potvrdenie o hradení nákladov na pobyt, garancie návratu a pri návštevách príbuzných aj preslávený certifikát o nahlásení miesta pobytu. A úrady majú istú voľnosť v rozhodovaní či v konkrétnych prípadoch žiadané dokumenty vystavia. Konzuláty majú príkaz udeľovať víza s rozvahou a bežná je aj stratégia odrádzania, keď sa predovšetkým občanom chudobných krajín žiadosti o víza zamietajú aj bez legálneho motívu.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ