Búrkové blesky prenikajú omnoho účinnejšie stenami budov než vzduchom, tvrdia britskí vedci. Hoci šanca byť zasiahnutý bleskom vo vnútri kancelárie, vežiaka alebo kostola je mizivá, zistenia expertov majú veľký význam pre spôsob, akým sú stavané vysoké budovy. Vedci z University of Manchester Institute of Science and Technology totiž objavili tzv. bočné blesky. Všetky vysoké budovy musia mať hromozvody, ktoré k sebe priťahujú blesky a bezpečne ich uzemňujú. Vo výnimočných prípadoch sú však hromozvody takmer zbytočné. Elektrický prúd môže niekedy preniknúť aj murovanou stenou alebo sa dostať do vodovodu, plynovodu alebo elektrického vedenia. Bočné blesky sa vyskytujú len v najsilnejších búrkach. Podľa najnovších zistení však relatívne slabý blesk s napätím 50 000 voltov môže „preskočiť“ cez hrubú stenu, takže interiéry budov sú zraniteľnejšie, než sa pôvodne myslelo.
NEMCI MAJÚ RADI CHLIEB
Najväčšími jedákmi chleba v západnej Európe sú Nemci. Podľa najnovších štatistík zjedol v uplynulom roku v priemere každý obyvateľ SRN 84,6 kilogramu chleba a drobného pečiva. Predstavuje to denne spotrebu 232 gramov, čo zodpovedá štyrom krajíčkom chleba a jednej žemli. Medzi krajinami Európskej únie sú so značným odstupom za Nemeckom na ďalších miestach Švédsko so spotrebou 76 kilogramov a Dánsko so 74 kilogramami chleba ročne. Na Ukrajine a v Bielorusku sa ale pohybuje ročná spotreba až okolo 140 kilogramov chleba na jedného obyvateľa. Spotreba chleba v posledných rokoch v Nemecku mierne, ale trvale rastie - zhruba o jedno percento ročne. Je to aj dôsledok opätovného zvýšenia obľuby obložených chlebov ako raňajok, desiaty či menšieho denného jedla. Chlebíčky v Nemecku jasne majú prednosť pred inými potravinami rýchleho občerstvenia, ako sú hamburgery, pizzy a cestoviny. Celkovo sa v Nemecku pečie viac než 300 druhov rôznych chlebov.
POVRAZOVÉ MOSTY PRE VEVERIČKY
Anglickí ochranári „hodili“ červeným veveričkám záchranný pás v podobe povrazového mosta natiahnutého ponad rušné cesty, na ktorých už zahynula nejedna veverička. Sedem mostov, dlhých až šesť metrov, sa už hompáľa nad cestou v dedine Oasis Lakeland Forest Village neďaleko Penrithu. Ak sa nový projekt osvedčí, dostanú takéto mosty aj veveričky v Lancashire, v Kielderskom lese na severovýchode Anglicka a na Isle of Wight. „Obmedzenie dopravných nehôd je kľúčovým faktorom pre prežitie červených veveričiek. V niektorých oblastiach im už hrozí vyhynutie,“ vysvetľuje Sarah Bentleyová z nadácie na ochranu prírody. Jej organizácia zároveň žiada vládu, aby pri cestách umiestnila nové dopravné značky - červený trojuholník s postavičkou veveričky.
(ČTK, TASR)