Národné povedomie slovenskej mládeže na matičnom svetovom festivale treba hľadať ako ihlu v kope sena

Matičný svetový festival slovenskej mládeže (MSFSM), ktorého siedme pokračovanie sa začalo minulý týždeň v Martine, by podľa všetkých logických predpokladov (a aj na základe skúseností z minulých rokov) mal byť stretnutím tej slovensky národne najuvedomel

ejšej mládeže spod Tatier i zo zahraničia. Človek, vyznávajúci globálnejšie ideály, by sa tu teda zákonite nemal cítiť vo svojej koži. Aká je však skutočnosť? Je slovenské národné povedomie v dnešnej mládeži naozaj tak hlboko zakorenené, ako to prezentujú organizátori tohto podujatia, alebo ide iba o zakrývanie nejakých komplexov a ukájanie politických ambícií? Tak či onak, na martinskom festivale sa opäť potvrdilo, že byť Slovákom nie je vôbec jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* *

Krátko pred slávnostným otvorením festivalu to pred sídlom Matice slovenskej na martinskej Hostihore vyzeralo skôr ako na medzinárodnom folklórnom festivale. Väčšina ľudí bola v krojoch a hovorila najrôznejšími jazykmi. Nezainteresovanému by ani na um neprišlo, že všetci okolo neho sú vlastne Slováci. Zastavil som sa pri jednej krojovanej skupinke. Všetci hovorili po maďarsky. Za normálnych okolností by na tomto mieste bol maďarsky hovoriaci človek hnaný kade ľahšie, títo však mali šťastie, pretože vo svojej podstate sú vlastne Slovákmi. Ceremoniál sa práve začínal, a tak som sa presunul dopredu. Pretláčať sa nebolo treba, pretože vlastne nebolo cez koho.

SkryťVypnúť reklamu

Pred matičnú budovu vyšli najväčší Slováci, akých vôbec táto planéta nosí, a bolo ich veru požehnane. Chýbal iba premiér Mečiar, ktorého účasť bola avizovaná na plagátoch v centre Martina. Pospolitý ľud sa musel uspokojiť so šéfom parlamentu Gašparovičom a kultúrnym ministrom Hudecom, ktorý po celý čas okolo seba hádzal prívetivé úsmevy. Keďže takmer každý z tých, ktorí sa pred národ postavili, cítil potrebu niečo pekné povedať, bol celý ceremoniál dlhý a nudný. Jediné rozptýlenie do neho vnieslo malé dievčatko, ktoré sa počas prejavu I. Gašparoviča postavilo na pľac medzi vrchnosť a ľud a nechápavo sa pozeralo okolo seba. Keď už niektorí ľudia začali nervózne prešľapovať, prišli na rad zdravice účastníkov, ktorí sa postupne promenádovali pred mikrofónmi a ukazovali, čo vedia. Folkloristi tancovali a spievali, členovia bežeckej štafety pribehli, odovzdali dary a odbehli, a vytrvalostný chodec prišiel, porozprával zopár zážitkov a odišiel. Potom sa k mikrofónu postavil predseda Matice Markuš a otvoril festival. Jeho prejav bol taký vyšperkovaný novotvarmi, až mal človek miestami pocit, že mu ho písali v jazykovednom ústave. Keď konečne skončil, vytiahli vojaci na stožiare zástavy a všetci si svorne zaspievali hymnu. Odrazu bolo všade naokolo cítiť NÁRODNÚ HRDOSŤ. Dokonca aj Slováci z Ameriky na chvíľu prestali mávať americkými zástavkami.

SkryťVypnúť reklamu

Večer som sa išiel pozrieť na Festivalové humno, kde odbor mladých matičiarov pripravil zábavno-spoločenský program. Pri stánku s pivom, ktoré bolo neskutočne teplé, no bolo v ten večer jediným občerstvením široko-ďaleko, som sa zoznámil s Ivanom z Chorvátska. Chvíľu sme spolu debatovali a jediné, čo som sa od neho dozvedel, bolo, že „Davor Šuker je najlepší futbalista, a vôbec, Chorváti mali byť majstri sveta“. Na moju otázku o jeho hrdosti na slovenský pôvod sa iba ironicky usmial a povedal, že je síce pôvodom Slovák, no žije v Chorvátsku… Potom sa znovu rozhovoril o futbale a na záver sa ma opýtal, či nepoznám nejaké dobré baby. Nepoznal som, a tak sme sa rozlúčili.

* *

„Tí najroduvernejší Slováci sú podľa mňa z Vojvodiny, z krajín bývalej Juhoslávie a z Rumunska. Všetci títo americkí Slováci, ktorí sú teraz tu, sem prídu na týždeň, tlčú sa tu do hrude, akí sú Slováci, no keď sa vrátia domov, sú z nich opäť Američania a na Slovensko si ani nespomenú,“ povedal mi na jednom z festivalových podujatí Dušan. Svoje tvrdenie mi hneď aj náležite podoprel tvrdením, že pochodil takmer celú Európu a pol roka žil v New Yorku. „A čo ty? Si hrdý na to, že si Slovák?“ spýtal som sa ho. „Samozrejme. Myslím si, že tým spôsobom prejavujem úctu k svojim predkom, ktorí boli Slováci. Ak by moji predkovia hrávali bejzbal, hrával by som ho tiež.“ Viac som sa radšej nepýtal. Vlastne, ani sa nedalo, pretože do našej debaty sa zamiešal vedľa stojaci mladík a opýtal sa Dušana, čím sa on a jeho predkovia zaslúžili o to, že sú Slováci. Dušan priznal, že ničím, na čo sa mladík víťazoslávne usmial a vyhlásil: „No vidíš!“

SkryťVypnúť reklamu

Na humne sa práve začínala diskotéka a ja som pokračoval v hľadaní slovenského národného povedomia a hrdosti. Keď som si už myslel, že moja snaha je márna a táto mládež definitívne stratená, našiel som partiu študentov, ktorí sa celkom dobre bavili. Pridal som sa teda k nim. Keď som sa im zveril so svojím problémom, začali ho rozoberať aj oni. Jeden z nich, volal sa Jaro, ukázal prstom na ľudí, tancujúcich už niekoľko desiatok minút na skladby, ktoré boli všelijaké, len nie slovenské, a povedal: „Pozri sa na nich. Myslíš si, že títo ľudia sem prišli preto, aby tu dali najavo, akí sú Slováci? Oni to iba hovoria. V skutočnosti sa sem prišli zabaviť a je im úplne jedno, či im hrá slovenská, alebo tatárska kapela. V nich tú skutočnú národnú hrdosť ťažko nájdeš. Tá je totiž o inom. To nie je vykrikovanie typu ‚ja som Slovák, kto je viac‘. Ja som napríklad Európan, no nezabúdam nikdy na to, že pochádzam zo Slovenska. Zdôrazňujem, pochádzam. Kvôli tomu nie som o nič lepší, ani horší Slovák ako tí hejslováci, ktorí sa stále iba bijú do hrude.“

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s Jarom sme sa nakoniec zhodli, že národná hrdosť tkvie predsa len v niečom inom. Na martinskom festivale som zostal ešte dva dni, no medzi jeho účastníkmi som ju už radšej nehľadal. ANDREJ ŠIMONČIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 252
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 671
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 581
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 383
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 825
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 760
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu