Takmer každý deň začínajú správy informáciu o tom, kde baníci opäť zatarasili dôležité železničné trate, koľko vlakov stojí bezradne na koľajniciach, ktoré oblasti sa pre blokádu strategických ciest ocitli odrezané od sveta. Najkritickejšia je situácia v piatich častiach Ruskej federácie. Ďaleký východ žije už niekoľko mesiacov prakticky v nevyhlásenom ekonomickom výnimočnom stave, ostrov Sachalin sa môže napriek utorkovej čiastočnej dohode s baníkmi v najbližších dňoch opäť ocitnúť bez elektrického prúdu. Kemerovská oblasť, banícka Vorkuta na severe krajiny a uralské uhoľné revíry sú v stave permanentnej depresie. Baníci sa striedavo vyhrážajú novým útokom proti vláde, striedavo vedú s ministrami bezvýsledné mierové rozhovory.
Príčina súčasnej vlny sociálnych búrok, ktorá sa začala na jar tohto roka, je rovnaká ako vlani, resp. predvlani. Ľudia pracujú mesiace a niekedy aj roky, a výplatu nedostávajú. Vnútorný dlh štátu dosiahol závratnú sumu - pohybuje sa okolo 10 miliárd USD. Všetci dlhujú všetkým a kruh sa uzavrel tak, že zistiť, kto komu a koľko má zaplatiť, je takmer nemožné. Obviniť len vládu je príliš jednoduché, ale na transparenty demonštrujúcich baníkov sa zložitejšia schéma nevojde. Pritom obvykle spletitá pavučina zadlženosti vyzerá takto: Baníci dodávajú uhlie podnikom, firmám, elektrárňam. Elektráreň nemá peniaze, pretože spotrebitelia neplatia za elektrický prúd, a tak kupuje uhlie na dlh. Spotrebitelia nemôžu za elektrinu platiť, pretože pracujú v podnikoch, ktoré im neplatia mzdu. Podniky neplatia mzdu, pretože odberatelia im dlhujú za dodanú produkciu. Kruh je dokonale uzavretý.
Situácia vyzerá beznádejne a je jasné, že hladovkami, štrajkami a blokádami sa nevyrieši. Antikrízový program vlády je zatiaľ pripravený na papieri a aj tí najväčší optimisti tvrdia, že konkrétne výsledky možno očakávať až o niekoľko rokov. Takmer 700 tisíc pracovníkov uhoľného priemyslu však tak dlho čakať nehodlá a zložité ekonomické analýzy so zdôvodnením príčin krízy ich len málo zaujímajú. V ruských oblastiach to môže onedlho vyzerať ako v Sachaline - ochromenie zásobovania, ľudia bez elektriny, dokonca sa objavujú aj vyhrážania, že ak nebude stačiť blokáda železníc, zvolia baníci efektívnejší spôsob boja - obsadia vodárne, zablokujú vodovodné siete. Zatiaľ skôr hrozí, že obyvatelia sa zadusia od strašného zápachu. Z oblasti nemožno vyviezť v poslednom čase vylovené lososy a v okolí nie je jediné mraziace zariadenie. Administratíva ostrova už obvinila baníkov z terorizmu a pohrozila, že proti nim použije silu. V utorok sa však k nim pridali lekári záchranky z Vladivostoku. Budú ošetrovať len tie najakútnejšie prípady. Zdravotníci len krčia ramenami, keď ich prokuratúra upozorňuje na to, že oni nemajú právo štrajkovať. „Aj tak nie sú peniaze ani na benzín, takže sanitky stoja v garážach aj bez štrajku,“ vyhlasujú medici. Keď nedávno v miestnej nemocnici zomrelo dieťa, pretože pre nedostatok elektriny vypli prúd aj v nemocnici, nepodarilo sa nájsť vinníka. Ľudia zo všetkých hriechov obvinili federálnu vládu, ktorá skutočne nesie za krach ekonomiky najväčšiu zodpovednosť. Hrozí aj ďalšia tragédia. Pri Čeľjabinsku stojí zablokovaný vlak s rádioaktívnym odpadom. Nedávno sa vo vagónoch takmer upieklo niekoľko desiatok detí, ktoré pri vonkajšej teplote 34 stupňov Celzia 6 hodín čakali, kým im baníci dovolia prejsť. „Koho mi má byť viac ľúto. Môjho hladujúceho syna, ktorému nemôžem kúpiť ani žemľu, alebo cudzieho dieťaťa,“ kričal jeden z baníkov na spotenú učiteľku. Jeho sachalinskí kolegovia reagovali na hrozby administratívy, že proti nim bude použitá sila, takisto nekompromisne: „Ak chcete partizánsku vojnu, tak nás rozožeňte obuškami,“ vyhlásil odborový predák.
V Čeľjabinskej oblasti baníci odrezali od sveta jediný ruský závod na spracovanie rádioaktívneho odpadu Majak a elektráreň. Strategický jadrový podnik môže každú chvíľu zostať bez prúdu, už teraz pracuje v krízovom režime. Prúd stačí len na to, aby sa nezrútil bezpečnostný systém v častiach, kde je skladovaný rádioaktívny materiál. Miestna vláda začína podliehať panike. „Baníci už čoskoro nebudú potrebovať peniaze, ale truhly,“ zhodnotil akciu veliteľ polície. V Prímorskom kraji na Ďalekom východe baníci chcú zablokovať prístavy. Hladovka, ktorú 66 ľudí drží od 28. júla, totiž zatiaľ nepriniesla žiadny výsledok.
Ak znepriatelené strany v najbližšom čase neuzavrú prímerie, blokády vážne ohrozia prípravy na zimu. Do severných oblastí sa práve teraz majú privážať zásoby paliva aj potravín. Už dnes niektorí experti odhadujú, že straty spôsobené blokádami sú vyššie ako pôžička Medzinárodného menového fondu Rusku (22,63 miliardy USD). Opozícia sa vyhráža generálnym štrajkom, baníci varujú vládu pred „horúcou jeseňou“. Premiér Kirijenko varuje všetkých pred veľmi studenou zimou. Zatiaľ sa „strieľalo“ len ručnými zbraňami. Obidve znepriatelené strany však už otvorene hovoria o tom, že môžu použiť aj ťažší kaliber.