dodržať ciele, ktoré si definovala v menovom programe na tento rok.
Štatistický úrad SR oznámil, že mesačná inflácia dosiahla za júl mínus 0,4 %. V júni pritom bola mesačná inflácia 0,1 %. Ročná inflácia klesla pod vplyvom tohto vývoja v júli na 7 %, pričom v júni to bolo 7,4 %. NBS si vo svojom menovom programe stanovila za cieľ udržať infláciu v závere roka na úrovni 5,6 až 5,9 %.
"Ak do konca roka nedôjde k žiadnym dereguláciám, daňovým úpravám či devalvácii, dáva tento vývoj reálnu šancu na splnenie koncoročného cieľa NBS," povedal pre agentúru SITA prezident Centra pre hospodársky rozvoj Eugen Jurzyca. Tento výsledok je podľa neho dôkazom, že plánovaná inflácia, tak ako ju naprojektovala NBS, bola rozumná. Jediným negatívom by mohlo byť, ak by udržiavanie nízkej inflácie umožňoval nízky prísun financií do podnikov. Túto teóriu podporuje pokles objemu úverov v podnikoch a rast pohľadávok po lehote splatnosti. Takýto vývoj sa podľa neho musí prejaviť v znižovaní miery rastu HDP.
Analytik ING Barings Martin Barto pripomenul, že podobný vývoj zaznamenala SR aj v minulých rokoch, nebol však poznačený až takou vysokou volatilitou cien. "Pokles celkových spotrebiteľských cien spôsobil najmä pokles cien potravín. Tie v máji prudko vzrástli a v júli prudko poklesli," povedal. Potraviny podľa neho zostávajú aj naďalej hlavným zdrojom potenciálneho rastu inflácie, čo sa opiera najmä o rast cien cukru a múky, na čo nadväzuje rast cien veľkého počtu potravinárskych výrobkov. "Okrem toho môžeme pozorovať, že na Slovensku sú ceny veľmi nepružné smerom nadol. Maloobchodná sieť nie je totiž dostatočne rozvinutá, aby konkurenčné prostredie vytváralo tlak na pokles cien. Z tohto dôvodu neočakávam, že by sa mohol prejaviť pozitívny vplyv zrušenia dovoznej prirážky na infláciu," povedal M. Barto. Podľa analytika Istrobanky Róberta Blaha je šanca, že ku koncu roka klesne inflácia na úroveň 5,6 až 5,9 %, celkom slušná. "Na to, aby bola koncoročná inflácia na úrovniach projektovaných NBS, bude stačiť, ak sa bude po všetky ostatné mesiace do konca roka udržiavať mesačná inflácia na hodnotách do 0,4 až 0,5 %," povedal R. Blaho. Upozornil, že aj minulý rok zaznamenala v júli mesačná inflácia dôsledkom sezónnych vplyvov pokles na 0,1 %, už v auguste však vzrástla na 1,0 %.
Z dlhodobého hľadiska je podľa analytikov inflácia na súčasných úrovniach neudržateľná, neznamená to však, že musí bezpodmienečne rásť na dvojciferné čísla. "V nasledujúcom volebnom období bude zrejme nevyhnutné realizovať rad deregulačných opatrení. Ak by však boli iba postupné a ministerstvo financií by pri nich dôsledne koordinovalo svoj postup s Národnou bankou Slovenska, nemuselo by to znamenať žiaden cenový šok," povedal jeden z analytikov.