BRATISLAVA (SITA) - Slovenská republika sa v rámci postkomunistických krajín umiestnila medzi štyrmi krajinami s najväčším rozsahom sprivatizovaného majetku v rámci veľkej privatizácie. V hodnotení malej privatizácie sa SR ocitla na prvej priečke spolu s ďalšími šiestimi krajinami. Štúdia, ktorá porovnávala pokrok privatizácie v 17 krajinách strednej a východnej Európy, vypracovala Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) na základe porovnania podielu súkromného sektora na tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP).
Podľa hodnotenia rozsahu majetku v súkromných rukách, rozdeleného vo veľkej privatizácii, získala SR známku 4 spolu s Českou republikou, Estónskom a Maďarskom. Najnižšiu známku (1) dostalo v spomínanom hodnotení Bielorusko, pred ktorým sa umiestnilo Albánsko (známka 2) a Ukrajina (2+). V hodnotení malej privatizácie získalo Slovensko najvyšší možný rating 4+ spolu s Chorvátskom, ČR, Estónskom, Maďarskom, Poľskom a Slovinskom. Aj v tomto hodnotení získalo najnižšie hodnotenie Bielorusko (2) po Bulharsku, Moldavsku a Rumunsku (zhodne hodnotené známkou 3).
V poradí podľa podielu súkromného sektora na tvorbe HDP v roku 1997 sa SR so 75 percentami umiestnila na prvom mieste spolu s Českom, Maďarskom a Albánskom. Na posledných miestach s podielom súkromného sektora na tvorbe HDP vo výške 20 % sa opäť umiestnilo Bielorusko, predposledné je so 45 percentami Moldavsko, pred ktorým sú s podielom súkromného sektora na tvorbe HDP zhodne po 45 % Slovinsko a Ukrajina.
Európska banka pre obnovu a rozvoj hodnotila privatizáciu v Albánsku, Bielorusku, Bulharsku, Chorvátsku, ČR, Estónsku, Macedónsku, Maďarsku, Litve, Lotyšsku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Slovinsku a na Ukrajine. Udelenie známky 4+ znamená "široké aktivity súkromného sektora v hospodárstve" a známky 1 "najvyšší rozsah štátneho vlastníctva".