Uvádza sa to v hodnotení kandidátskych krajín strednej a východnej Európy Rakúskej obchodnej komory. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Maďarsko patrí podľa M. Franca k hospodársky najrozvinutejším krajinám strednej a východnej Európy. Hrubý domáci produkt by mohol v tomto roku vzrásť o 3,5 až 4 %, čo by bol výrazne lepší výsledok ako v roku 1997. Inflácia by sa mala podľa odhadov znížiť na 16 % a pozitívny trend by mala vykázať i miera zahraničného zadlženia, výška obchodného deficitu. Klesnúť by mala aj miera nezamestnanosti. Výška národného produktu na obyvateľa predstavuje však i naďalej iba 40 percent priemeru EÚ. Aj keby sa miera hospodárskeho rastu pohybovala každoročne na úrovni 4 percent, Maďarsko by podľa M. Franca potrebovalo 15 rokov na to, aby sa priblížilo úrovni najchudobnejších krajín únie. Podľa M. Franca by malo Maďarsko pokračovať v reforme finančného a bankového sektora a potláčaní významu "šedej" ekonomiky. Investície by mali podľa neho smerovať predovšetkým do rozvoja infraštruktúry, do ochrany životného prostredia, do vedy a vzdelania.
V zásade pozitívne hodnotí predvstupovú stratégiu Slovinska referent Európskej komisie pre Slovinsko Sönke Schmidt. Zároveň však upozorňuje na skutočnosť, že nebol úplne využitý rastový potenciál. Podľa Schmidta zaostáva Slovinsko v aproximácii práva a aj reforma verejnej správy by sa mala urýchliť. Rozšírenie EÚ o Českú republiku analyzuje zástupca vedúceho oddelenia Európskej komisie pre Maďarsko, Slovensko, Českú republiku a Slovinsko Gerhard Sabathil. Dohoda o voľnom obchode (1991) a asociačná dohoda (1993) nemali vzhľadom na nízky podiel agrárneho sektora také negatívne dôsledky ako v Maďarsku a Poľsku. Harmonizácia právnych noriem sa v Českej republike začala po podpise dohody o pridružení k EÚ.
Prehľad o vzťahoch únie a Poľska poskytol referent Európskej komisie pre Poľsko John M. Bell. Podľa neho vypracovalo Poľsko ako prvé spomedzi kandidátskych štátov tzv. národnú integračnú stratégiu. Finančná pomoc by mala pre Poľsko smerovať z novoštruktúrovaných fondov programu Phare a od roku 2000 aj z dodatočných zdrojov určených pre reformy v poľnohospodárstve a reštrukturalizáciu priemyslu.