BRATISLAVA (SME - rf, pt) - Slovenská demokratická koalícia podporila návrh SDĽ na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k otázke skrytej privatizácie Slovenskej poisťovne (SP) a už včera predpoludním počas stretnutia lídrov oboch strán získali prvých 13 z potrebných 30 podpisov na zvolanie schôdze. Navrhovanými bodmi schôdze NR SR sú prijatie stanoviska zákonodarného zboru k nezákonnej privatizácii SP, vyslovenie nedôvery ministrovi financií M. Maxonovi, odvolanie šéfa Fondu národného majetku (FNM) Š. Gavorníka a jeho zástupcu M. Reháka, pretože podľa predsedu SDĽ J. Migaša "sú bezprostredne zodpovední za situáciu okolo SP". Zajtra sa má SDĽ stretnúť s koaličnou SNS, ktorej predseda J. Slota nevylúčil možné anulovanie navýšenia základného imania - skrytej privatizácie SP. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze chce SDĽ predsedovi parlamentu I. Gašparovičovi predložiť dnes. V známej kauze SP, ktorú opozícia nazýva krádežou storočia, ide o navýšenie základného imania poisťovne akcionármi VSŽ, Telemar a Vinlan.
FNM sa pritom na navyšovaní nezúčastní, čím stratí majoritu a pôjde v podstate o skryté privatizovanie. Uvedeným krokom sa poruší zákon o cenných papieroch, zákon o strategických podnikoch a zákon, podľa ktorého má výkon akcionárskych práv vykonávať ministerstvo financií. Košické impérium okolo exministra Rezeša, ktorý kontroluje VSŽ, by tým získalo obrovský majetok a ešte viac by prehĺbilo svoje výsadné postavenie v slovenskom hospodárstve. Spor o SP, disponujúcu priamo či nepriamo majetkom vo výške 100 miliárd Sk, bol už v máji 1996. Vtedy však išlo o konflikt koaličných partnerov, ktorý po dvoch mesiacoch utíchol, no v súčasnosti z postojov J. Slotu vyplýva, že tento koaličný partner dva mesiace pred voľbami môže účelovo zaujať negatívny postoj k skrytej privatizácii. Líder ZRS J. Ľupták v pondelok povedal, že jeho strana bude iniciovať koaličné rokovania o kauze privatizácie SP.
Predseda SDĽ J. Migaš včera avizoval zvolanie štvrtého Demokratického stola nazajtra. Predmetom rokovania majú byť situácia v SP a zabezpečenie demokratického priebehu volieb. Prvé rokovanie Demokratického stola, ktorého sa zúčastňujú okrem parlamentnej opozície aj SOP, KOZ, Grémium tretieho sektora a Rada mládeže Slovenska, zvolal predseda SDK M. Dzurinda. Zúčastnené strany sa vtedy zaoberali možnosťou vzniku ústavnej krízy v prípade nezvolenia prezidenta.
Autor: SME - rf, pt