Po vyše tridsiatich rokoch čakania vystúpili v utorok Rolling Stones nakoniec aj v Moskve

MOSKVA (PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, ČTK, TASR) - "Privět Rossssssíja! Nakoněc my zděssss!" zasyčal v utorok večer Mick Jagger na asi 60-tisícový dav na moskovskom štadióne v Lužnikách. Po viac než tridsiatich rokoch čakania a asi ...

MOSKVA (PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, ČTK, TASR) - "Privět Rossssssíja! Nakoněc my zděssss!" zasyčal v utorok večer Mick Jagger na asi 60-tisícový dav na moskovskom štadióne v Lužnikách. Po viac než tridsiatich rokoch čakania a asi dvoch hodinách státia pod pódiom sa tak ruskí fanúškovia britskej kapely Rolling Stones nakoniec dočkali. Hneď prvé skladby, "stounovská" hymna (I Can`t Get No) Satisfaction a provokatívna Let`s Spend the Night Together, ich zdvihli zo sedadiel. Očakávanie divákov a ako vždy perfektná choreografia koncertu potlačila do úzadia dážď, ktorý sprevádzal koncert usporiadaný v rámci turné Bridges to Babylon. Dnes už 55-ročný Mick Jagger vyhlásil, že chceli vystupovať v Moskve už v roku 1967, ale sovietski predstavitelia to odmietli po tom, ako videli ich vystúpenie v Poľsku. Vtedy sa zaslúžilá členka strany i politbyra, ministerka vzdelania Jekatěrina Furcevová nerozpakovala verejne vyhlásiť, že na sovietsku pôdu títo ľudia nevstúpia. Označila ich za symbol skazeného buržoázneho Západu, narkomanov a sexuálnych zvrhlíkov. Nakoniec mala pravdu v jednej veci - Sovietsky zväz sa príchodu Rolling Stones nedožil, zato mnohí jeho občania áno. "Naše predstavenie považovali za príliš dekadentné a oznámili, že nám nikdy nedovolia hrať v Moskve. Bolo to najmä z politických dôvodov, pretože vtedajší režim nechcel žiadne rockové skupiny," dodal M. Jagger.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľký úspech zožali staršie piesne ako Honky Tonk Woman, Start Me Up, ale i nové ako Anybody Seen My Baby? a You`ll Never Make a Saint Out of Me z posledného albumu Bridges to Babylon. Najväčším hitom utorňajšieho večera sa však zrejme stala slávna Paint It Black, ktorú vášnivé ovácie publika miestami úplne prehlušili. Koncert Rolling Stones v Lužnikách mali sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia, na ktorých sa malo podieľať okolo 8500 príslušníkov jednotiek ministerstva vnútra. Kontroly pri vstupu však boli pomerne laxné a do hľadiska preniklo značné množstvo vodky. Prísnosť ozbrojencov fanúšikovia pocítili až po skončení koncertu, keď sa museli k východom z areálu štadióna v hustom lejaku predierať úzkymi uličkami vojakov. Za muzikantmi prišlo 34 nákladných áut s aparatúrou. Okrem rodinných príslušníkov sprevádzalo hudobníkov 181 osôb. Pri stavbe pódia i pri samotnom koncerte im ešte pomáhalo 800 ruských spolupracovníkov, vrátane ochrany, ktorá predovšetkým dozerala, či niekto koncert nenakrúca na kameru či magnetofón. Kvôli koncertu privezli technici skupiny do Moskvy tiež výkonný generátor, ktorý je schopný zásobovať elektrickou energiou mesto s 20 tisíc obyvateľmi. V krajine, kde sú výpadky elektriny tak časté ako štrajky baníkov a nevyplácanie miezd, je to nevyhnutnosť, vysvetlil Stephen Howard, jeden z technikov skupiny. "Samozrejme, pri udalosti, ako je táto, a v krajine, kde vládne taká byrokracia ako v Rusku, musíte vystúpenie plánovať dlho dopredu. Žiadosti o víza a preclenie všetkého nášho vybavenia, to všetko si, ako iste viete, žiada veľa, veľa času," posťažoval si Howard. Ruskí organizátori akcie, medzi ktorými je i známa televízna stanica NTV, časopis Argumenty a fakty, agentúra Artefakt, či noviny Komsomolskaja pravda, nezverejnili žiadne podrobnosti z finančnej kuchyne. Vie sa iba to, že Rolling Stones urobili v prípade Ruska a Poľska akúsi "finančnú" výnimku. Ako priznali na moskovskej tlačovej konferencii, najmä preto, že sa nedokázali vyznať v miestnych daňových zákonoch. Celá akcia bola poistená na milión dolárov, a to aj pre prípad zranenia divákov či odmietnutie vystupovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 205
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 993
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 168
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 955
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 624
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu