NAIROBI (REUTERS, ČTK, jk) - Veľvyslankyňa USA v Keni Prudence Bushnellová v posledných mesiacoch dva razy upozorňovala ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone, že sídlo jej misie v Nairobi je ohrozené, pretože má "problematické umiestnenie" v rušnej ulici v centre mesta. Preto požiadala o novú budovu. Včera to oznámili americké médiá. Prvú správu s upozornením poslala Bushnellová už vlani v decembri, ďalšiu v júni tohto roka. Z ministerstva, ktoré nemá dostatočné prostriedky, však dostala odpoveď, že v porovnaní s inými zastupiteľskými úradmi sa zdá byť budova v Nairobi len na nízkom stupni ohrozenia. Ministerstvo odporúčalo niektoré opatrenia a opravu, ale nie výstavbu novej budovy, ktorá by mohla stáť približne 75 miliónov USD.
Piatkový bombový atentát na americké veľvyslanectvo v Nairobi spojil celý národ a "na spôsob, akým obyvatelia mesta reagovali na situáciu môže byť Nairobi hrdé," napísal v úvodníku týždenník East African. "V zrúcaninách Ufundi Cooperative House bolo možné vidieť malú armádu občanov mesta, ako holými rukami odstraňujú zával, aby uvoľnili telá a vyslobodili ľudí, uväznených vo vnútri - bol to nevídaný pohľad", dodáva týždenník. Zatiaľ čo tragédia zjednotila krajinu, objavili sa na druhej strane mnohé obvinenia na stranu USA za spôsob, akým boli organizované záchranné práce. Podľa nairobských denníkov boli telá bielych Američanov a Keňanov ázijského pôvodu odvezené do privátnych zariadení, takmer dve stovky mŕtvych čiernych Keňanov boli však doslova nahádzané na kope vo verejnej márnici, kde bolo napokon po troch dňoch hľadania nájdené aj telo jedného čierneho Američana.
V nairobských uliciach sa v pondelok objavili stovky študentov, ktorých vodca Moses Oburu vyhlásil, že boli medzi prvými záchranármi a obvinil Američanov, že sa v prvom momente zaujímali iba o životy svojich ľudí a v snahe zaistiť stopy nevpustili na miesto tragédie domorodých záchranárov. Provládny denník Kenya Times využil túto skutočnosť a prilial trochu oleja do ohňa už aj tak rastúceho napätia medzi prezidentom Arapom Moim a USA, keď napísal, že "nie je jasné, či poznámka, že veľvyslanectvo je americkou pôdou, ospravedlňuje správanie (záchranných jednotiek) americkej námornej pechoty".
Zatiaľ čo americká ministerka zahraničných vecí M. Albrightová sprevádzala telá desiatich zavraždených Američanov na ich ceste do vlasti, kde sa im dostalo najvyšších pôct, väčšina zranených Keňanov má problém zaplatiť lekárske alebo pohrebné náklady. Podľa denníka The Nation vyšetrenie v súkromných nairobských nemocniciach stojí 10 dolárov a denný pobyt v priemere 35 dolárov. Priemerný mesačný zárobok väčšiny Keňanov je pritom asi 80 dolárov a lekárske poistenie zo zákona neexistuje. USA pod tlakom verejnej mienky v stredu oznámili, že zriaďujú osobitný fond na pomoc obetiam a rovnako kenská vláda uvoľnila finančné prostriedky na krytie následkov atentátu. Združenie kenských poisťovacích spoločností však oznámilo, že nebudú uhradené žiadne škody na majetku, pretože poistné zmluvy v Keni nezohľadňujú teroristické útoky - s výnimkou životných poistiek a osobných úrazov.
Autor: jk