Zatiaľ čo na povrchu bolo počuť pokriky záchranárov, snažiacich sa odstrániť zvyšky toho, čo bol kedysi Ufundi Cooperative House, v podzemí sa odohrával dramatický dialóg. "Rose, vydrž, už sú takmer pri mne a hneď potom sa dostanú k tebe, dostanú nás z toho." Samuel Ng`ang`a, ktorý bol jedným z mála tých, komu sa napokon podarilo šťastne vyviaznuť spod trosiek po piatkovej explózii vNairobi, robil všetko pre to, aby dodal aspoň trochu odvahy žene, o ktorej svet vedel iba to, že sa volala Rose. "Ale prečo nemôžu dostať von najprv mňa?" ozvalo sa odkiaľsi z temnôt. Pre šokovanú Rose bolo pravdepodobne príliš komplikované predstaviť si, že jej "spoluväzeň" sa nachádza bližšie v ceste, ktorou sa aj k nej približovali záchranári.
Samuela sa podarilo vyslobodiť z útrob Ufundi House po 36 hodinách, prežitých v zavalenej schodiskovej šachte. "Rose, ja som už vonku, teraz je rad na tebe," zakričal jej na rozlúčku. Veliteľ kenských záchraných jednotiek major Ogoi bol ešte v tom čase optimistom. "Stále sa dalo počuť jej občasné búchanie," povedal neskôr novinárom. Záchranné práce však museli byť náhle prerušené, pretože z ešte stojaceho zvyšku budovy začali pod vplyvom otrasov odpadávať časti konštrukcie. Bolo treba zohnať nové, výkonnejšie zariadenia. Keď sa v stredu napokon izraelskí záchranári dostali až k miestu, odkiaľ sa ozývalo búchanie, našli už len nehybné telo mŕtvej Rose Wanjiku. Zhasla aj posledná nádej, že by tragédiu mohol ešte niekto prežiť.
"Odhliadnuc od bolesti jednotlivcov a osobných strát poznačila tragédia aj celý národ," tvrdí kapitán Wilkinson, hlavný psychológ amerického vojenského letectva, ktorý v pondelok priletel do Nairobi. "Do mesta prišlo mnoho vidiečanov, ktorí hľadajú svojich blízkych a bolesť si odnášajú so sebou, takže sa šíri spolu s televíznymi zábermi po celej krajine," dodal.
Autor: jk