liekovú politiku a pripraviť systémové opatrenia vrátane legislatívy. Na tlačovej besede SDĽ v Bratislave to povedal tieňový premiér SDĽ Pavol Kanis.
"Je tu skutočne hlboká kríza a vláda sa nemôže tváriť, že sa nič nedeje. Nemôžeme sa tváriť, že idú voľby a teda nemôžeme nič robiť. Práve teraz, keď je situácia taká vážna, musí vláda zakročiť. Otvorene ju vyzývame, aby sa spamätala," uviedol P. Kanis. Dodal, že zásoby laboratórnych setov v nemocniciach vystačia na dva, maximálne tri týždne, keďže distribútori zastavili dodávky. Potom môže nastať katastrofická situácia, lebo bez týchto prípravkov zdravotnícke zariadenia nie sú schopné fungovať. Za súčasný stav v zdravotníctve je podľa Kanisa jednoznačne zodpovedná vláda, ktorá svojím nezodpovedným prístupom k občanom spôsobila krízu v rezorte. Vláda podľa Kanisa nereagovala na informácie ministra zdravotníctva Ľubomíra Javorského, ktorý už v rokoch 1996 a 1997 upozorňoval na zhoršujúci sa stav rezortu. Ako uviedol P. Kanis, ďalším príkladom postoja vlády voči zdravotníctvu je prípad štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany. "Situácia dospela do takého štádia, že Imune hrozí zastavenie výroby a tým aj zastavenie zásobovania nemocníc infúznymi roztokmi. Pritom manažment podniku tvrdí, že na rozbehnutie výroby by stačilo 10 mil. Sk a na preklenutie akútneho nedostatku financií 35-miliónová pôžička. Tieto financie však neboli schválené, čo je opäť dôkazom záujmu vlády o zdravie občana. Keď si spomenieme na grandiózny nominačný snem HZDS v Trnave, je jasné, že financie vynaložené na jeho realizáciu by stačili na rozbehnutie výroby a záchranu životov," konštatoval P. Kanis.
Podľa tieňového ministra zdravotníctva Mariána Kováčika dotácia vo výške 3 mld Sk by mohla priniesť čiastočné upokojenie situácie. Vyčlenením 30% zo spomínanej sumy by sa mohlo podariť dosiahnuť 90-dňovú splatnosť faktúr pre lekárne, z ktorých mnohé sú na pokraji krachu. Čiastku 1,5 mld by si vyžiadala dotácia nemocníc. Pritom by bolo nevyhnutné prísne sledovať distribúciu finančných prostriedkov. Malo by sa presne určiť, na aký účel sa použijú. Ako povedal M. Kováčik, je nutné dočasne prejsť na rozpočtový systém. V priebehu jedného až dvoch rokov by sa malo udržať financovanie zdravotníctva formou paušálnych platieb, aby sa zastavil nárast nákladov v rezorte.