Kádrové zmeny v ruskej vláde sa očakávali od pondelka 17. augusta, kedy vláda a centrálna banka vydali spoločné vyhlásenie o zmenách v ekonomickej politike krajiny. Špekulovalo sa o tom, kto z ministrov opustí svoje kreslo. Jediný, koho komentátori a pozorovatelia považovali za zatiaľ neohroziteľného, bol premiér Sergej Kirijenko. Prezident Jeľcin sa s ním zišiel v priebehu minulého týždňa niekoľko ráz a niekoľkokrát mu dal aj najavo, že je s jeho prácou nadmieru spokojný. V nedeľu 16. augusta sa síce objavili nepotvrdené správy o žiadosti Kirijenka o odstúpenie z funkcie, Kremeľ však vytrvalo označoval podobné vyhlásenia za fámy a pokusy dezorientovať verejnosť.
Hoci životná úroveň Rusov aj po nástupe Kirijenka do funkcie pokračovala v zostupnej tendencii, väčšina občanov si uvedomovala, že ťažká a vlečúca sa kríza je výsledkom šesťročného úradovania predsedu vládneho kabinetu Viktora Černomyrdina. Podľa sociologických výskumov sa Kirijenko tešil solídnej podpore a 14 percent občanov sa dokonca domnievalo, že mladý premiér je jedinou nádejou Ruska. Sám prezident Boris Jeľcin bol oveľa menej populárny a v poslednom období ho považovali za hlavného vinníka politickej aj ekonomickej krízy. Len 6 percent občanov pri poslednom prieskume sympatizovalo s Viktorom Černomyrdinom. Naopak, práve jeho väčšina Rusov obviňuje z toho, že za roky panovania nedokázal presadiť ekonomické reformy a pri riadení kabinetu používal staré aparátnické metódy. Komentátori podčiarkovali, že Kirijenko v priebehu štyroch mesiacov nemohol krajinu doviesť do stavu takej hlbokej krízy, a že všetka zodpovednosť leží na pleciach Černomyrdina a prezidenta Jeľcina. V podobnom duchu sa v piatok aj v sobotu vyjadrovala aj Štátna duma, ktorá síce žiadala odstúpenie Kirijenkovej vlády, ale oveľa dôraznejšie trvala na tom, aby Jeľcin z funkcie odstúpil.
Viktor Černomyrdin sa aj po odvolaní z funkcie v marci tohto roka snažil udržať si pozície vo vysokej politike. Je významne finančne podporovaný plynárenskou lobby na čele s priemyselným gigantom Lukoilom. Strana staronového premiéra Náš dom Rusko dala jasne najavo, že s Černomyrdinom ráta ako s kandidátom na prezidentské kreslo v roku 2000, kedy sa v Rusku majú konať riadne prezidentské voľby. Väčšina nezávislých ekonómov už v nedeľu hodnotila jeho znovuvymenovanie ako tragickú chybu Kremľa, ktorá svedčí o zmätku a hysterickom strachu v prezidentskej kancelárii, ktorá v súčasnosti je jedinou silou, ktorá skutočne riadi štát.
Hrozba totálnej krízy bankového systému a katastrofálneho rastu inflácie sa podľa pozorovateľov po zmenách v najvyšších politických kruhoch Ruska značne zvýšila, nedôvera zahraničných investorov a kreditorov je stále väčšia.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, agentúra EPICENTRUM