NEW YORK, ISLAMABÁD, KÁBUL (TASR, ČTK) - Spojené štáty americké včera oznámili, že majú dôkazy o tom, že farmaceutická továreň neďaleko sudánskeho Chartúmu, na ktorú minulý štvrtok zaútočili americké vojenské lietadlá, produkovala materiály potrebné na výrobu chemických zbraní. Ako pre televíznu stanicu CNN uviedol nemenovaný člen americkej tajnej služby, vzorka odobratá z továrne krátko pred útokom obsahuje chemikáliu EMPTA, ktorá je "iba kúsok" od nervového plynu VX. Okrem toho poukazujú USA na prepojenie vrcholných predstaviteľov továrne s Iračanmi, ktorí pôsobia v oblasti chemických zbraní. USA podnikli minulý štvrtok raketami s plochou dráhou letu z lodí v Červenom a Arabskom mori súbežné útoky na sudánsku továreň a skupinu táborov v Afganistane, ktoré podľa Američanov slúžili ako základne pre výcvik teroristov. Americká akcia bola odpoveďou na útoky proti americkým veľvyslanectvám v Keni a Tanzánii, pri ktorých 7. augusta zahynulo 257 ľudí a asi 5000 ich bolo zranených.
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok, podľa očakávania, neprijala žiadne rozhodnutie ohľadom žiadosti Chartúmu vyslať do Sudánu misiu s cieľom prešetriť minulotýždňový útok USA na továreň.
V reakcii na americký útok vodca hnutia Taliban mulla Muhammad Umar oznámil, že jeho vláda odmietla americký návrh na rozhovory. Uviedla to včera afganská tlačová agentúra AIP sídliaca v Islamabáde. Podľa AIP Umar v rozhovore oznámil, že sa Američania pokúsili začať s Talibanom rozhovory, ale hnutie odmietlo. "Povedali sme Američanom: O čom teraz môžeme rokovať? Po (vašich) raketových útokoch sa všetko skončilo," vyhlásil Umar. Podľa jeho slov by mali byť USA pripravené sa ospravedlniť a poskytnúť kompenzáciu za útoky, pokiaľ nebudú schopné preukázať teroristickú aktivitu Sudánu a Afganistanu. Richard Hoagland, hovorca amerického veľvyslanectva v Islamabáde uviedol, že by Spojené štáty uvítali rozhovory s Talibanom o "Usamovi bin Ladínovi a ďalších medzinárodných teroristických hrozbách".
Pakistan podal v noci na včera v OSN sťažnosť proti Spojeným štátom, že pri raketovom útoku proti údajným teroristickým cieľom v Afganistane narušili pakistanský vzdušný priestor. Pakistanský veľvyslanec v OSN Ahmad Kabal tiež v liste Bezpečnostnú radu OSN upozornil, že jedna raketa v juhozápadnej časti jeho krajiny sa našla nevybuchnutá. Rakety boli odpálené z amerických vojnových lodí v Arabskom mori a preleteli nad pakistanským územím z juhu na sever.