KINSHASA, DAR ES SALLAM, VATIKÁN (TASR, ČTK) - Postupujúci protivládni vzbúrenci usilujúci sa o zvrhnutie prezidenta Konžskej demokratickej republiky (KDR) Laurenta-Désiré Kabilu včera zaútočili na hlavné mesto Kinshasu, oznámila agentúra Reuters. Po ťažkých bojoch v neďalekom meste Kisangani, ktorých hrozivé dunenie sa včera ráno rozliehalo aj ulicami konžskej metropoly, povstalci prenikli do priľahlých okrajových štvrtí Kinshasy a spustili tvrdú delostreleckú paľbu. Sporadické výstrely automatických zbraní sa ozývali už aj v centre mesta. V Kinshase bol na neurčito vyhlásený zákaz nočného vychádzania, ktorý platí od 18:00 do 6:00 miestneho času. "Je načase, aby sme s týmito vzburami skoncovali raz a navždy," vyhlásil konžský minister informácií Didier Mumengi. Vo svojom príhovore prostredníctvom štátneho rozhlasu a televízie včera ráno vyzval mladých ľudí, aby spolu s komunálnymi úradmi vytvorili obranné skupiny po celom meste, ktoré má päť miliónov obyvateľov.
Sily lojálne konžskému prezidentovi Laurentovi-Désiré Kabilovi včera ráno letecky bombardovali a ostreľovali z bojových vrtuľníkov kolónu vzbúrencov pohybujúcich sa juhovýchodne od hlavného mesta. Oznámili to očití svedkovia agentúre AFP. Konžská televízia v Kinshase oznámila v utorok neskoro večer, že jednotky verné Kabilovi dobyli späť všetky mestá v západnej časti Konžskej demokratickej republiky, ktorých sa v minulých dňoch zmocnili vzbúrenci. Správu potvrdil aj angolský minister obrany Pedro Sebastiaon.
Vzbúrenci povstali proti Kabilovi so zbraňou v ruke 2. augusta v meste Goma na východe krajiny, pretože chcel vysídliť do Rwandy svojich pôvodných spojencov z radov etnických rwandských tutsijských vojakov z kmeňa Banymulenge. Utečenci, ktorí sa snažia uniknúť pred občianskou vojnou v Konžskej demokratickej republike, mieria do susednej Tanzánie, informoval včera v tanzánskom Dar es Salaame Úrad vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR). Od 5. augusta prekročilo jazero Tanganika, oddeľujúce Tanzáciu od KDR, celkovo 1107 konžských utečencov, z toho najviac ich zaznamenali minulý týždeň. Prevažnú väčšinu z nich tvoria ženy a deti, ktoré prichádzajú predovšetkým z východokonžských miest Baraka a Fizi. "Považujeme to za krízový stav," uviedla vedúca úradu UNHCR pre styk s verejnosťou Grace Tonga Georgeová.
Pápež Ján Pavol II. včera verejne odsúdil pondelňajšiu masakru v rímskokatolíckej misii na východe KDR, ktorá si vyžiadala 37 ľudských životov, a označil ju za trestný čin.