Z celkovej sumy 22,6 miliardy dolárov pre tento a budúci rok, ktorú 13. júla, teda ešte pred zrútením ruského finančného trhu a pádom vlády technokrata Kirijenka, schválil Medzinárodný menový fond Rusku, použila Moskva prvých 4,8 miliardy na zúfalý pokus zachrániť rubeľ pred "špekuláciami neprajníkov" a "následkami krízy na ázijských trhoch". Centrálna banka dala vytlačiť nové ruble v hodnote 1,2 miliardy USD. Komerčné banky, z ktorých mnohým dnes hrozí krach, potrebujú aspoň 5 miliárd USD na garanciu vkladov a štátna banka Sberbank možno tri razy toľko, odhadol The Economist. Časopis uvádza, že zahraničné dlhy 30 najväčších ruských bánk predstavujú ďalšie 3,4 miliardy USD.
Prvotné oficiálne zdôvodnenia poklesu kurzu rubľa už príliš neobstoja - ukázalo sa totiž, že hlavným problémom je nefungujúca ruská ekonomika. MMF bude preto s veľkou pravdepodobnosťou dôkladne zvažovať, kedy poskytne Rusku ďalšie peniaze.
Fond zrejme odloží aspoň do októbra poskytnutie ďalších 4,3 miliardy USD stabilizačného úveru, ktoré Moskva očakávala v polovici septembra. V rozhovore pre CNN to včera povedal námestník výkonného riaditeľa MMF Stanley Fischer. "Sme v situácii, keď nemajú rámec ekonomickej politiky a musia si ho znovu vytvoriť," reagoval na súčasnú situáciu v Rusku. Tím expertov MMF očakávajú v Moskve koncom tohto týždňa, nie je však jasné, či a ako v tom čase bude fungovať tím dočasného premiéra Viktora Černomyrdina. O jeho kandidatúre na post premiéra by mali hlasovať ruskí poslanci v piatok, podľa všetkého však zásluhou väčšiny komunistov a nacionalistov v parlamente o osobe premiéra, a teda i ďalšom smerovaní reformy v Rusku nebude rozhodnuté. USA a západné krajiny sa obávajú, že Rusko môže byť prinútené obnoviť štátnu kontrolu sovietskej éry, aby sa vyhlo ekonomickému kolapsu, napísala agentúra Reuters.
MMF je dnes i tak možno jediným dohľadným zdrojom financií pre Rusko. Sám ruský prezident Boris Jeľcin však po stretnutí s americkým prezidentom Billom Clintonom vyhlásil, že Rusko dnes potrebuje predovšetkým politickú podporu, nie peniaze, čím naznačil, kde je pes zakopaný. Podľa odhadov investičnej banky Credit Suisse First Boston potrebuje Rusko v budúcom roku na splátky svojho zahraničného dlhu 4 miliardy, a to aj pri pôvodne prisľúbenej budúcoročnej 7,8-miliardovej čiastke z 22,6 miliardy USD od MMF, ktorá je dnes spochybnená.
Ruská kríza, ktorá spôsobila "vlnobitie" i na západných burzách vrátane newyorskej Wall Street, môže podľa pozorovateľov ovplyvniť i hlasovanie amerického Kongresu v prospech urýchleného poskytnutia sumy 18 miliárd USD z amerického rozpočtu fondom MMF. Senátori však v utorok vyzvali MMF, aby neposkytoval Rusku ďalšie peniaze. "Faktom je, že MMF dospel sám takmer k bankrotu pre nič," povedal nemenovaný poradca Kongresu. (The Economist, REUTERS, bj)
ARGENTÍNSKY RECEPT?
Na pozvanie ruskej vlády v pondelok pricestoval do Moskvy bývalý minister ekonomiky Argentíny Domingo Cavallo. Cavallo, známy tiež ako otec argentínskeho ekonomického zázraku, by mal na odporúčanie MMF poskytnúť ruským ekonómom svoje skúsenosti. Argentína bola na konci 80. rokov v podobnom stave, v akom je dnes Rusko. Cavallo, ktorý bol ministrom v rokoch 1991-96, sa preslávil svojím zákonom o konvertibilite, ktorý bol síce trpkým liekom, argentínska mena sa však dostala z hlbokej inflácie a ekonomický rast sa zvýšil o viac ako 50 percent. Nezamestnanosť v Argentíne však stále dosahuje 13,4 percenta a mzdy robotníkov poklesli. Doma nepopulárny absolvent Harvadu je miláčikom MMF a medzinárodných bankárov.
(REUTERS, r)