Boris Berezovskij, jeden z popredných ruských finančných magnátov, vraj na túto chvíľu triumfu čakal celé mesiace, počas, ktorých ticho intrigoval proti vláde Sergeja Kirijenka. V sobotu 22. augusta prišiel Berezovskij do moskovského Bieleho domu, aby sa súkromne stretol s Anatolijom Čubajsom, Jeľcinovým poradcom a šéfom rokovacieho tímu s Medzinárodným menovým fondom, a oznámil mu, že Kirijenkov tím skončil. Prezident Jeľcin, vyhlásil Berezovskij, čoskoro podpíše dekrét, ktorým odvolá celú vládu. Čubajs údajne neprotestoval, ako tvrdia zdroje, ktoré sú o víkendovom stretnutí dobre informované. Neskôr vraj kremeľským poradcom povedal, že Berezovského návšteva bola snahou jasne demonštrovať, že finanční baróni, ktorí dominujú v ruskom priemysle a bankovníctve, postupujú k nastoleniu svojej moci. V nedeľu 23. augusta Jeľcin povolal Kirijenka na svoju podmoskovskú daču a oznámil mu niektoré nešpecifikované personálne zmeny. V priebehu niekoľkých hodín potom prezident Kirijenka oficiálne odvolal.
Berezovskij a jeho spojenci dnes údajne hrajú úlohu sprostredkovateľov pri formovaní vlády a pomáhajú Viktorovi Černomyrdinovi pri rokovaniach s komunistami. Berezovskij sa nikdy netajil svojím odporom voči Kirijenkovi ani svojou doktrínou, podľa ktorej musí vláda slúžiť biznismenom s dobrými stykmi. Bývalý matematik urobil terno údajne nie veľmi čistými obchodmi s autami po rozpade ZSSR. Je o ňom známe, že vlastní izraelský pas. V prezidentských voľbách v roku 1996 bol jedným z hlavných sponzorov Borisa Jeľcina, ktorý ho vymenoval za tajomníka svojej bezpečnostnej rady. Hneď po svojom vstupe do Kremľa sa však dostal do konfliktu s reformátormi ako Čubajs. Bývalý vicepremiér Boris Nemcov naliehal na Jeľcina, aby Berezovského prepustil zo štátnej služby, pretože konflikt záujmov tu bol viac ako očividný. Berezovskij však zostal nablízku - nadviazal styky so šéfom Jeľcinovho poradného tímu Valentinom Jumaševom i s Jeľcinovou dcérou a poradkyňou Tatianou Djačenkovou. A využíva svoju kontrolu nad televíznym kanálom ORT a denníkom Nezavisimaja gazeta.
Berezovskij bol Jeľcinom neskôr "odložený" do funkcie výkonného tajomníka Spoločenstva nezávislých štátov, a to údajne na žiadosť azerbajdžanského prezidenta Gejdara Alijeva, ktorý tiež obchoduje s ropou, aj napriek protestom ostatných predstaviteľov SNŠ. S hlavami kaukazských štátov sa vraj z tejto pozície dobre rokuje o dodávkach ropy pre Berezovského súkromné firmy… (IHT, Magyar Hírlap, bj)