é nebezpečenstvo, akým je zemetrasenie - na raketu Tepodong-1, ktorá nad Japonskom presvišťala deň predtým. Akcie krajiny, odkiaľ raketu odpálili, Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), sú totiž jednou z najväčších záhad a jej počínanie sa dá predvídať asi s rovnakou úspešnosťou ako prírodné katastrofy.
Rok 1998 nie je z hľadiska geopolitickej stability pre ázijský kontinent príliš šťastný, stačí si spomenúť na jarnú sériu jadrových pokusov v Indii a Pakistane. Pokiaľ sa ale takýto vývoj v južnej Ázii dal do istej miery predpokladať, nad experimentmi severokórejských komunistov pozdvihne obočie aj ten najcynickejší analytik. Napriek tomu, že v KĽDR vládne v niektorých ročných obdobiach hladomor (v tom lepšom prípade len hlad) a Pchjongjang dostáva humanitárnu podporu z celého sveta, v prísne konšpiračných podmienkach pokračuje aj vo svojom programe raketových technológií. O tom, v akom štádiu vývoja je tento program, vládnu neisté dohady aj v Pentagone. KĽDR však nie je nebezpečná len pre štáty v jej bezprostrednej blízkosti - Južnú Kóreu a Japonsko. Z predaja rakiet si severná Kórea spravila výhodný biznis. Názvy štátov, ktoré odoberajú kórejské produkty, tiež neprekvapujú, viaceré z nich považujú USA za hniezda terorizmu a z globálneho hľadiska najväčšie ohniská nestability - Líbya, Irán, Sýria, Pakistan.
"Severná Kórea je nepochybne jedným z najdestabilizujúcejších faktorov v Ázii. Preto musí Japonsko aktívnejšie podporovať projekt Theatre Missile Defence (TMD), ktorý je jedinou šancou, ako odpovedať na zbrane hromadného ničenia," tvrdí Hideši Takesada z Národného inštitútu pre obranné štúdie. Projekt bol zastavený v roku 1996. Japonská armáda patrí medzi najmodernejšie v Ázii, generálom ale zväzuje ruky čisto obranná doktrína štátu. Japonsko je pod tlakom dvoch svetových mocností - USA, s ktorými úzko spolupracuje, a Číny, s ktorou by chceli Japonci vylepšiť vzájomné vzťahy. Čínskej strane však prekáža práve spolupráca s USA i sofistikovaný obranný projekt TMD, bez ktorého sa však dnes už Japonsko nezaobíde. KĽDR o celom incidente ako obvykle cudne mlčala a sledovala dohady o motíve odpálenia rakety. Napokon včera Kórejčania Japonsko obvinili, že robí zbytočný rozruch okolo testu, na ktorý majú nárok. MAREK CHORVATOVIČ