História: Strana demokratického socializmu (PDS), pokračovateľka bývalej východonemeckej Jednotnej socialistickej strany Nemecka (SED), sa po zrútení režimu NDR premenovala na SED - Stranu demokratického socializmu (PDS) a zo svojho stredu vylučovala sprofanovaných členov SED, predovšetkým vedúcich funkcionárov. V snahe zachrániť čo sa zachrániť dá nakoniec vyčiarkla zo svojho názvu SED a ostalo len PDS. Zatiaľ čo väčšina východných Nemcov je pre podiel jej nástupkyne PDS na moci, západní Nemci spojenectvo s PDS odmietajú.
Volebná pozícia: PDS chce prvýkrát vo svojej histórii prekročiť 5-percentnú hranicu. Doteraz bola zastúpená len okľukou - štyrmi priamymi mandátmi, ktoré získala v bývalom východnom Berlíne. Vstup PDS ovplyvní, či sa moc rozdelí medzi 4 alebo 5 strán. PDS požaduje úplné odvolanie krátenia dôchodkov, znovuzavedenie plného vyrovnania ušlej mzdy v prípade choroby, skrátenie ročného a týždenného pracovného času a zníženie celkového počtu odpracovaných rokov, znovuzavedenie príplatkov za zlé počasie v stavebníctve .
Povolebné koalície: oficiálne vylučujú spoluprácu s PDS všetky strany, v prípade vyrovnaných pozícii medzi koalíciou a opozíciou by však do úvahy mohla pripadať jej tichá podpora koalícii SPD a Zelení.
(mim)