nej Diany. Ceremoniál na brehu Ženevského jazera hlasne narúšali iba anarchisti, z ktorých mnohí prišli provokatívne oblečení v štýle svojho predchodcu Luigiho Lucheniho, ktorý cisárovnú pripravil o život.
"Nech žije anarchia," volali aktéri provokatívneho protestu, patriaci k takzvaným squatterom - ľuďom nelegálne obývajúcim opustené staré domy. Niektorí pritom mávali veľkými pilníkmi, pripomínajúcimi vražedný nástroj, ktorým osudného 10. septembra 1898 vtedy 25-ročný Lucheni 61-ročnú cisárovnú Alžbetu prebodol. Policajtom sa však napokon podarilo anarchistov od prebiehajúcej ceremónie oddeliť.
Medzi stovky hostí a zvedavcov prišiel na slávnostné odhalenie okrem iných aj rakúsky arcivojvoda Markus či bývalý rumunský kráľ Michael. Patrónom a krstným otcom sochy škótskeho umelca Philipa Jacksona sa stal generálny tajomník OSN Kofi Annan. Ten sa však ospravedlnil a na odhalení umeleckého diela sa nezúčastnil. Slávnosť organizoval riaditeľ hotela Beau Rivage, do ktorého po atentáte umierajúcu Sisi preniesli a v ktorom aj posledný raz vydýchla. Samotný pomník stojí neďaleko hotela, presne na mieste vrahovho útoku. Za vraždu Alžbety, manželky cisára Františka Jozefa I., anarchistu Lucheniho vo Švajčiarsku odsúdili na doživotné väzenie. V roku 1910 sa však v cele obesil.
Pri príležitosti výročia nešťastnej udalosti je odvčera v predaji zvláštna poštová známka so slávnym portrétom cisárovnej od maliara F. X. Winterhaltera, ktorá vyšla v náklade 2,9 milióna kusov. V popoludňajších hodinách sa v jednom z viedenských kníhkupectiev uskutočnila prednáška spisovateľky a "habsburgologičky" Gabriely Praschlovej-Bischlerovej na tému Cisárovná Alžbeta - legenda, mýtus, skutočnosť.
ČTK