PRAHA, BELEHRAD (ČTK) - "Prvoradé v riešení krízy v Kosove je zastaviť boje a primäť obidve strany, aby si zasadli k rokovaciemu stolu," nechal sa počuť pred včerajšou ďalšou cestou do Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva v bývalej Juhoslávii Jiří Dienstbier. Bývalý minister zahraničných vecí postkomunistického Československa pritom východisko z kosovskej krízy nevidí v prijímaní sankcií alebo v silových vojenských akciách medzinárodného spoločenstva. Riešením by mohol byť radikálny "daytonský scenár", použitý napokon v Bosne.
"Prvá vec je zastaviť boje a začať rokovať. Ak to nebudú obidve strany schopné urobiť samotné, resp. na základe nejakých rád, tak ich bude treba k tomu primäť. Neprimäjú sa k tomu však takými nezmyslami, ako sú embargá na lietanie alebo nelietanie lietadiel alebo nejaké bombardovanie. V prípade potreby jednoducho treba urobiť niečo podobné ako v Daytone. Primäť ich rokovať a dohodnúť sa s nimi na medzinárodnej kontrole na mieste, vrátane medzinárodných policajných síl, a to najlepšie prostredníctvom OSN, ale ak to nepôjde - tak aj prostredníctvom NATO," uviedol Dienstbier. Osobitný spravodajca OSN strávi v JZR približne 10 dní, pričom postupne zavíta do Belehradu, do Čiernej Hory, do srbskej oblasti Sandžaku, kde žije početná moslimská komunita, a do Kosova. Čakajú ho rokovania predovšetkým s juhoslovanskými predstaviteľmi, so zástupcami kosovských Albáncov a s predstaviteľmi medzinárodného spoločenstva. Dienstbier sa rozhodne vyslovuje proti nezávislosti Kosova.
"Môžem uznávať samosprávu, v žiadnom prípade však samostatnosť (kosovských Albáncov), pretože samostatnosť každej malej etnickej skupiny v Európe by znamenala úplnú katastrofu." Podľa jeho slov by to bolo porušenie zásady, ktorá bola na Balkáne zvolená, že sa nebudú meniť hranice podľa etnických princípov. "Keby sa to malo teraz v Kosove zmeniť, tak by to znova otvorilo celý problém Bosny a jej rozdelenia," poznamenal český diplomat.V tejto súvislosti poukázal aj na ďalšie existujúce problémy s národnostnými menšinami v iných častiach Európy a sveta.