Chilský Najvyšší súd po prvý raz neuznal amnestiu zaručenú generálom Augustom Pinochetom v roku 1978 a nariadil obnovenie súdu. Ten by mal vyšetriť zmiznutie odporcu bývalého vojenského režimu. Súd sa tak priklonil k medzinárodnému právu, k medzinárodným konvenciám, ktoré Chile podpísalo. Rozhodnutie, ktoré sa môže stať východiskovým bodom pre ďalšie prípady, bolo zverejnené deň pred 25. výročím krvavého puču, ktorý v roku 1973 viedol Pinochet.
V ALŽÍRSKU NÁSILIE NEUTÍCHA
Štyri obete a 45 zranených si vyžiadali dva bombové atentáty, ku ktorým došlo v noci na včera neďaleko alžírskeho mesta Oran, ležiaceho južne od hlavného mesta Alžír. Explózia bomby na trhu v meste Gdyel, vzdialenom od Oranu asi 30 kilometrov, zabila troch ľudí a ďalších 35 zranila. Výbuch inej nálože v meste Larba si v noci na včera vyžiadal jednu obeť a desať zranených. Od nedele došlo k viacerým útokom ozbrojených skupín na rôznych miestach Alžírska, pri ktorých zahynulo 30 ľudí a 76 sa zranilo. Vlna násilia sužuje Alžírsko od roku 1992, keď úrady zrušili výsledky všeobecných parlamentných volieb, v ktorých moslimskí fundamentalisti získali veľkú prevahu.
SOLANA V BOSNE
Rozhodnutie, či v Bosne ponechať viac ako 30 000 vojakov medzinárodných Stabilizačných síl (SFOR) riadených NATO, závisí od všeobecných volieb, ktoré sa uskutočnia počas víkendu. Včera to v Sarajeve oznámil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Javier Solana. Šéf aliancie priletel do Bosny už vo štvrtok na dvojdňovú návštevu. Včera v sprievode vrchného veliteľa síl NATO v Európe generála Wesleyho Clarka sa zišiel s trojčlenným predsedníctvom Bosny a Hercegoviny, ktoré predstavuje kolektívnu hlavu štátu. Podľa jeho slov bola schôdzka s Alijom Izetbegovičom, ktorý zastupuje Moslimov, Momčilom Krajišnikom, reprezentujúcim Srbov a Krešimirom Zubakom z bosnianskochorvátskej komunity "emocionálnym momentom". Ako dodal, s predsedníctvom v tomto zložení, ktoré "odštartovalo Dayton", sa možno stretol naposledy.
ŠESŤ ČLENOV IRA OPÄŤ NA SLOBODE
V Británii včera prepustili na slobodu šiestich členov Írskej republikánskej armády (IRA) a probritskej Ulsterskej obrannej asociácie (UDA). Ide o prvých členov militantných skupín, omilostených na základe v apríli podpísanej mierovej dohody pre Severné Írsko. Ako prví múry väzenia Maze určeného špeciálne na internovanie teroristov opustili traja členovia zakázanej UDA - najväčšieho polovojenského zoskupenia severoírskych protestantov - Dan Annesley, Matt McCormic a Garry Hall. Annesleyho a McCormica za pokus, respektíve pripravovanie zavraždenia katolíkov odsúdili na 14-ročné tresty v roku 1992.
OSN SA ROZLÚČLILA S OBEŤAMI HAVÁRIE
Organizácia Spojených národov (OSN) včera vzdala hold svojim deviatim pracovníkom, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí letu SR 111 švajčiarskej spoločnosti Swissair 2. septembra pri pobreží Nového Škótska. Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa na smútočnej slávnosti za prítomnosti rodín obetí poklonil "deviatim mimoriadnym osobnostiam". Podľa jeho slov sa letecká linka medzi sídlom OSN v New Yorku a európskou centrálou v Ženeve stala "autobusom OSN" a je "tak známa mnohým z nás (pracovníkom OSN)". Letecké nešťastie neprežil nikto z 229 ľudí na palube. (ČTK, TASR)