Izraelsko-palestínsky mierový proces

UDALOSTI, KTORÉ PREDCHÁDZALI DOHODE MEDZI IZRAELOM A ORGANIZÁCIOU PRE OSLOBODENIE PALESTÍNY (OOP)

Po rozpade Sovietskeho zväzu a vojne v Perzskom zálive dochádza k zmenám aj v politike na Blízkom východe, arabské štáty zmenili svoj postoj k Izraelu a vytvorili sa predpoklady na budovanie nového modelu vzťahov v regióne.

14. mája 1989 - Izrael predstúpil so štvorbodovou mierovou iniciatívou, v ktorej ponúkol arabským krajinám mierovú spoluprácu a Palestínčanom samosprávu na území židovského štátu.

Október 1991 - Mierová konferencia v Madride, začiatok mierového procesu medzi Izraelom a Sýriou, Jordánskom, Libanonom a Palestínčanmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

HISTORICKÁ DOHODA O PALESTÍNSKEJ AUTONÓMII

Po mesiacoch intenzívnych zákulisných rokovaní v nórskej metropole Oslo Izrael a OOP uzavreli dohodu o mierovom riešení ich sporu.

9.–10. septembra 1993 - Podpisu dokumentu predchádzala výmena listov medzi predsedom OOP Jásirom Arafatom a izraelským premiérom Jicchakom Rabinom. Arafat uznal právo existencie židovského štátu, zaviazal sa k mierovému riešeniu ich sporu a odsúdil terorizmus. V odpovedi Izrael uznal OOP ako právoplatného reprezentanta palestínskeho národa na mierových rokovaniach.

13. septembra 1993 - Vo Washingtone Arafat a Rabin podpísali Deklaráciu princípov o zásadách dočasnej palestínskej autonómie, ktorá obsahuje časť o okamžitom prevode právomocí v Gaze a Jerichu, o štruktúre samosprávnych orgánov a ďalších záležitostiach. Dokument, pre ktorý sa vžilo pomenovanie dohoda z Oslo, určuje pravidlá mierového procesu v päťročnom prechodnom období, ktoré sa začína podpísaním dohody o Gaze a Jerichu a nemalo byť trvať dlhšie ako do mája 1999.

SkryťVypnúť reklamu

ROKY 1994-1996 - IMPLEMENTÁCIA DOHÔD Z OSLO

4. mája 1994 - Strany podpísali dohodu o prevode právomocí v Gaze a Jerichu. Týkala sa bezpečnostných otázok, civilných a právnych záležitostí, hospodárskej spolupráce, odsunu vojenských síl z Gazy a Jericha a vzniku samostatnej palestínskej polície.

29. augusta 1994 - Podpísanie dohody o prevode právomocí na palestínske orgány na území pod ich správou v piatich sférach, vzdelávaní a kultúre, zdravotníctve, sociálnej sfére, daňovej oblasti a turizme.

28. septembra 1995 - Dohoda, ktorou sa uzatvára prvá fáza prechodného obdobia, stanovuje nasledujúci harmonogram. Do 31. decembra 1995 sa mal zavŕšiť odsun izraelských vojakov z ďalších častí Predjordánska, v januári sa mali uskutočniť voľby do palestínskeho parlamentu a do 31. marca mal Izrael odovzdať Palestínčanom Hebron a neskôr sa mal uskutočniť ďalší odsun. Harmonogram bol dodržaný, okrem tretieho bodu.

SkryťVypnúť reklamu

4. novembra 1995 - Židovský extrémista Jigal Amir zavraždil na mierovom zhromaždení v Tel Avive premiéra Jicchaka Rabina. Dočasným predsedom vlády sa stal jeho minister zahraničných vecí Šimon Peres.

20. januára 1996 - Voľby na palestínskych územiach, Jásir Arafat zvolený do čela palestínskej entity.

Máj 1996 - V predčasných voľbách zvíťazila koalícia pravicových, náboženských a centristických strán a premiérom sa stal predseda strany Likud Benjamin Netanjahu.

NETANJAHUOVA FÁZA, STAGNÁCIA MIEROVÉHO PROCESU

Aj keď nový izraelský premiér deklaroval vernosť zásadám z Osla, netajil sa svojím odporom voči nim a často zdôrazňoval, že nezaručujú Izraelčanom bezpečnosť.

17. januára 1997 - Podpis dohody o Hebrone, ktorá stanovuje ďalší harmonogram. V marci sa mal uskutočniť ďalší odsun a po ňom sa mali začať rokovania o trvalom usporiadaní vzťahov. Palestínčania však vtedy odmietli izraelský návrh ako nedostatočný.

SkryťVypnúť reklamu

18. marca 1997 - Keď Izrael začal s výstavbou sídliska Har Choma vo východnom Jeruzaleme, mierový proces sa prerušil. Dohoda o Hebrone bola jediná, ktorú vláda Netanjahua s Palestínčanmi dodnes dosiahla.

MIEROVÝ PROCES DNES

Od jesene minulého roku sa Spojené štáty snažia primäť obe strany, aby sa dohodli na rozsahu ďalšieho územia, z ktorého by mal Izrael stiahnuť svoje vojská v ďalšej fáze. Návrh na 12 percent Palestínčania prijali, Izrael však po prvý raz pripustil odsun takéhoto rozsahu až v auguste tohto roku, aj to s istými podmienkami. Ostáva vyriešiť ešte mnoho: Vybudovanie palestínskeho letiska a prístavu v Gaze, prepojenie Gazy s Predjordánskom, otázku návratu utečencov, palestínskych väzňov v Izraeli, vodných zdrojov a konečného štatútu palestínskych území a štatútu Jeruzalema.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 103
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 493
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 182
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 548
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 443
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 232
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 958
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu