Medzi Bavorskom a Slovenskom panujú už tradične dobré vzťahy. V poslednom čase je však cítiť isté ochladenie. Sú jeho príčinou politické pomery, ktoré na Slovensku v súčasnom období panujú?
"Slovensko je pre nás veľmi dôležitou krajinou. Napriek niektorým vnútropolitickým napätiam sa ukazuje, že na Slovensku dochádza k hospodárskemu rastu a vzájomný obchod medzi Slovenskom a Bavorskom enormne rastie. So Slovenskom okrem toho zďaleka nemáme také problémy, aké máme s ČR kvôli otázke sudetských Nemcov. Na druhej strane je jasné, že vnútropolitická situácia na Slovensku vedie k menšiemu počtu politických kontaktov, ako to bolo na začiatku. Slovensko je veľmi zaneprázdnené vnútropolitickými problémami, a keď pozorujeme ten dlhoročný boj medzi predsedom vlády a bývalým prezidentom, ako aj nejasnú situáciu, do ktorej sa Slovensko dostalo tým, že nemá prezidenta - to všetko vedie k tomu, že sa do istej miery ochromila vnútorná sila krajiny, potrebná na to, aby mohla byť účinná aj navonok."
Vy ste mali možnosť v Bavorsku privítať slovenského premiéra Mečiara aj bývalého prezidenta Kováča. Aký dojem ste po stretnutiach s týmito politikmi, ktorí na Slovensku reprezentujú fundamentálne odlišný politický štýl, získali?
"Mečiar je veľmi sebavedomý reprezentant veľmi mocichtivého slovenského politického vedenia. Kováč je človek, ktorý pôsobí dojmom, že mu záleží na tom, aby zodpovedal za vládu založenú na širšom základe. Samozrejme, veľmi dobre poznám aj predsedu KDH Čarnogurského. Želám si - a to bez toho, aby som zasahoval do vnútropolitických pomerov Slovenska - aby som Čarnogurského znova mohol stretnúť na politickom javisku."
Aký je postoj Bavorska k otázke zrušenia Benešových dekrétov a k otázke odškodnenia slovenských obetí nacizmu?
"Poukážem tu na to, ako je tento problém riešený s Českou republikou. V rámci Európskej únie nemôžu byť Benešove dekréty naďalej v platnosti. Ako to vyjadril aj minister zahraničných vecí Kinkel, nie je to iba bilaterálny problém medzi SRN a Českou alebo Slovenskou republikou, ale je to aj európsky problém. EÚ je spoločenstvo založené na spoločných hodnotách. Na jej vrcholnej konferencii v Kodani v roku 1993 sa stanovili všeobecné propozície na prijatie nových členov, 800 ľudských práv. Vyhnanie je porušením ľudských práv. Iste dnes nemožno hovoriť o zrušení ‘od začiatku‘. Ale jasný musí byť fakt, že Benešove dekréty v budúcnosti neplatia naďalej. Tým nepožadujeme nejaké spätné pôsobenie, ale musíme požadovať, aby Česi a Slováci dali najavo, že vyhnanie, videné z dnešného hľadiska, je porušením práv národov. Samozrejme, zostáva nepopierateľným faktom, že Nemci spáchali zločiny na Čechoch či Slovákoch. To však neospravedlňuje iné zločiny, spáchané na princípe kolektívnej viny. SRN sa rozhodla pre humanitárnu akciu pre obete nacizmu v štátoch východnej Európy, s ktorými nedošlo k spoločným dohodám ako v prípade Poľska či Ruska. V rámci tejto akcie sa uvoľnilo 80 miliónov DEM, žijúce obete dostanú jednorazovú podporu vo výške 1000 mariek. Týka sa to aj Slovenska."
Zohráva v súvislosti s odškodnením úlohu aj skutočnosť, že Slovenský štát bol hitlerovským satelitom?
"Iste. Slovensko bolo spojeneckým partnerom nemeckej ríše. Preto jestvujú rozdiely napr. oproti Poľsku alebo Rusku. Avšak odhliadnuc od tejto skutočnosti sa nemecká vláda rozhodla pre už spomínanú humanitárnu akciu."
Západné štáty pozorujú vnútropolitický vývoj na Slovensku so vzrastajúcimi obavami. Zdieľate taktiež obavy, že sa Slovensko pod Mečiarovým vedením stále viac ocitá v politickej izolácii?
"Nepovedal by som v izolácii. Avšak skutočnosť, že Slovensko nie je v prvej skupine kandidátov do EÚ, treba pripísať politickým pomerom na Slovensku."
Môže prispieť prípadná výmena politických stráží, ktorá sa na Slovensku črtá, k zintenzívneniu kontaktov medzi Bavorskom a Slovenskom?
"Je pre mňa ťažké odpovedať, pretože si zakazujem zasahovať do vnútorných pomerov iného štátu tak, ako to robí napr. Miloš Zeman, ktorý povedal, že s vládou SPD bude môcť lepšie rokovať. Môžem iba povedať, že dúfam, že sa skončí tá fundamentálna výmena názorov, ktorá na Slovensku prebieha, a že sa nájde demokratický konsenzus. Potom budú iste prekonané aj problémy s EÚ a ďalšími európskymi inštitúciami."
Témou, ktorá je na Slovensku sledovaná s veľkou pozornosťou, je aféra v súvislosti so synom exprezidenta Kováča, ktorého v Bavorsku čaká súdne pojednávanie. Celá záležitosť je využívaná premiérom Mečiarom vo vnútropolitickom boji proti politickému súperovi. Vám je tento prípad aj osobne známy. Prečo trvá vyšetrovanie tak dlho?
"Nemiešam sa do záležitostí štátnej prokuratúry. Iste, je podriadená ministerstvu spravodlivosti, ale náš právny systém sa vyvinul tak, že politická moc sa nezapája do vyšetrovania prokuratúry. To som aj vždy dodržiaval, a to som takto povedal aj pánovi Kováčovi. Jestvujú tu aj normálne právne prostriedky proti štátnej prokuratúre, v nevyhnutnom prípade možno podať aj protest na súde. Nie je to však záležitosť politickej moci. Mám dôveru k bavorskej justícii. Bavorská justícia a bavorský prokurátor robia aj v tomto prípade to, čo vždy. Ani na jednej, ani na druhej strane tu nejestvuje nejaké politické prepojenie."
EVA GRUBEROVÁ, Mníchov
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)