Prezidenti Českej republiky a Spojených štátov amerických Václav Havel a Bill Clinton včera dopoludnia začali vo Washingtone spoločné rozhovory. V krátkom uvítacom prejave Clinton označil Havla za príklad toho, že ľudia, ktorí milujú svoju vlasť, ju môžu zmeniť. Havel je podľa Clintona veľkou inšpiráciou, človekom, ktorý sa vždy vyslovil, aj keď cez veľké prekážky. Havel sa USA a osobne aj prezidentovi Clintonovi poďakoval za podporu, ktorú poskytli procesu prijímania ČR do Severoatlantickej aliancie. Vyjadril nádej, že rozširovanie NATO bude pokračovať. Ešte po prílete do Washingtonu sa Havel v utorok večer zišiel s ministerkou zahraničia Madeleine Albrightovou.
ROKOVANIE AŽ PO VOĽBÁCH
Pripravenosť maďarskej strany rokovať so slovenskými partnermi o problematike Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros (SVDGN) včera v Budapešti potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí MR G. Horváth. Súčasne poprel, žeby medzi slovami premiéra V. Orbána o rokovaniach so SR až po parlamentných voľbách a obsahom nedelňajšieho rozhovoru šéfa diplomacie J. Martonyiho pre Maďarskú televíziu (MTV), v ktorom informoval, že Budapešť je pripravená na dvojstranné rokovania na úrovni expertov, bolo protirečenie. Prirodzene však jestvuje obdobie, v ktorom Maďarsko nemieni predkladaním akýchkoľvek otázok ovplyvňovať prípravu volieb a priebeh predvolebnej kampane a volieb na Slovensku, povedal Horváth. Podľa jeho slov je maďarská strana naďalej pripravená rokovať so SR napriek jej žiadosti o doplnkový rozsudok Medzinárodného súdneho dvora, ale zastáva názor, že dvojstranné rozhovory na úrovni expertov budú "snáď vhodnejšie po tom, čo po voľbách nastúpi do úradu nová slovenská vláda".
ČÍNSKI AGENTI PRI SÍDLE DALAJLÁMU
V severoindickom meste Dháramsála - sídle tibetskej exilovej vlády - v utorok večer zadržali dvoch mužov disponujúcich podrobnými informáciami o bezpečnostných opatreniach v okolí sídla tibetského duchovného vodcu dalajlámu. Mužov vo veku 29 a 30 rokov zadržali s mapami, náčrtmi a inými dokumentmi súvisiacimi s rozsiahlymi opatreniami, ktorými indické bezpečnostné jednotky osobu dalajlámu chránia. Indická polícia bezpečnostné opatrenia okolo dalajlámu posilnila začiatkom roku na základe spravodajských informácií, že v Číne trénovaní rivali sa v rámci tibetskej komunity môžu pokúsiť o zabitie duchovného vodcu. Predpokladá sa, že obaja zatknutí sú stúpencami tibetského božstva, ktorého uctievanie dalajláma v roku 1996 zakázal.
INDIA ZATIAĽ ZMLUVU NEPODPÍŠE
India nepodpíše Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) v jej súčasnej podobe. Pred novinármi v Madrase to včera vyhlásil indický premiér Atal Bíhárí Vádžpéjí. V máji uskutočnila India niekoľko jadrových testov, po ktorých oznámila moratórium na ďalšie skúšky a vyjadrila pripravenosť pristúpiť k medzinárodnej zmluve o zákaze jadrových testov. CTBT však odmietla podpísať s tým, že ostatné krajiny mimo takzvaného jadrového klubu sú diskriminované.
(TASR, ČTK)