Tuční ľudia majú málo jemných chuťových buniek, tvrdia vedci z nemeckého inštitútu pre výživu. Ľudia trpiaci nadváhou majú podľa nich menej vyvinutý zmysel pre chuť a vôňu. Postdamskí vedci skúmali 120 ľudí oboch pohlaví a všetkých "hmotnostných kategórií" - teda s normálnou hmotnosťou, miernou nadváhou a obéznych jedincov. Testy odhalili, že obézni jedinci urobili viac chýb pri degustácii sladkých, kyslých, slaných a horkých jedál ako osoby s normálnou hmotnosťou. Ba čo viac, tuční dokážu rozoznať horkú chuť iba pri vysokej koncentrácii a majú tiež problémy pri určení koncentrácie sladkého roztoku. Podľa nemeckých vedcov neexistuje "chuťová oblasť", pri ktorej by obézni ľudia nemali problémy rozlišovať vôňu a chuť rozličných jedál a nápojov. Takže doteraz panujúci názor, že tuční sú veľkí labužníci, vôbec neplatí.
V TUNDRE ZACHRÁNILI ČESKÝCH TURISTOV
Ruským záchranárom sa včera podarilo nájsť dvoch českých turistov, ktorí v zapolárnej tundre stratili orientáciu a zablúdili. Ako informovala agentúra ITAR-TASS, Jaroslav Kolár a Martin Kinson sa ešte koncom augusta vydali z mesta Vorkuta do polárnych oblastí Uralu, no po čase sa odklonili od plánovanej trasy a v ľudoprázdnej tundre zablúdili. Jeden z nich si navyše poranil nohu. Na ich hľadaní sa podieľali aj vrtuľníky. Po deviatich dňoch pátrania sa napokon ruským záchranárom podarilo oboch turistov nájsť a dopraviť do bezpečia.
PRAVEKÍ RYBÁRI V PERU
Americkí archeológovia nedávno odkryli dodnes pravdepodobne najstaršie stopy po pravekej civilizácii rybárov, ktorí pred 11 000 až 13 000 rokmi obývali pobrežné pásmo juhoamerického štátu Peru, informuje piatkové vydanie týždenníka Science. Tieto nálezy v usadlostiach Quebrada Jaguay a Quebrada Tacahuay na juhoperuánskom pobreží posúvajú o dobrých tisíc rokov dozadu objavenie sa prvých spoločenstiev, ktoré v Amerike využívali bohatstvo morských zdrojov. Originálne náradie, siete a iné rybárske nálezy, kôrovce a morské vtáctvo objavené na území tohto štátu naznačujú, že jeho pravekí obyvatelia "mali obzvlášť rozsiahle vedomosti o technike ťažby pobrežných zdrojov", vysvetľoval šéf jedného z dvoch pracovných tímov v mainskej univerzite Daniel Sandweiss. Archeológovia sa dodnes domnievali, že prví osídlenci tohto kontinentu boli len lovcami. Usadlosti boli obývané pravdepodobne pred 12 700 až 12 500 rokmi a obyvatelia vymreli v dôsledku katastrofálnych záplav okolo roku 3500 pred n.l. (TASR)