e v závislosti od závažnosti porušenia etického kódexu. Z toho v štyroch prípadoch menej závažných porušení etického kódexu udelila kontrolná komisia členovi asociácie povinnosť odstrániť nedostatky a vykonať všetky potrebné úkony smerujúce k náprave. V piatich prípadoch spolu s povinnosťou nápravy udelila kontrolná komisia členovi zároveň aj peňažnú pokutu. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to uviedol riaditeľ AOCP Róbert Kopál.
Ako ďalej dodal, v jednom prípade kontrolná komisia na základe šetrenia konštatovala opakované závažné porušenia ustanovení etického kódexu člena asociácie. "V tomto prípade komisia pozastavila v súlade s disciplinárnym poriadkom asociácie členstvo v asociácii na obdobie jedného roka s podaním návrhu generálnemu zhromaždeniu na zrušenie jeho členstva. Dotknutý člen asociácie sa voči rozhodnutiu odvolal, avšak rozhodcovská komisia, ktorá slúži ako odvolací orgán voči rozhodnutiam kontrolnej komisie, pozastavenie členstva spomenutého člena s návrhom generálnemu zhromaždeniu na zrušenie jeho členstva v asociácii potvrdila," skonštatoval R. Kopál.
"AOCP sa aj týmto spôsobom snaží uplatňovať samoreguláciu, hoci jej skutočne plnohodnotnej realizácii bráni neexistujúca právna norma, ktorá by upravovala samoreguláciu v oblasti kapitálového trhu na Slovensku," zdôraznil R. Kopál. Pred rokom a pol predložila asociácia Ministerstvu financií SR návrh zákona o samoregulácii, s ktorým sa však podľa nedávneho vyjadrenia predsedu výkonného výboru AOCP Michala Horvátha doteraz nič neudialo, dokonca nebol predložený ani na rokovanie Komisie pre kapitálový trh.
AOCP je záujmovým združením právnických osôb. Jej činnosť je zameraná na presadzovanie a ochranu spoločných záujmov, ako aj na koordináciu a reguláciu činnosti jej členov. Asociácia bola založená 24 zakladajúcimi členmi v roku 1994 a v súčasnosti združuje 50 členov z radov obchodníkov s cennými papiermi. "Jedným z hlavných cieľov asociácie je stať sa samoregulačným orgánom v pravom zmysle slova, so všetkými právami a povinnosťami tomu prislúchajúcimi, pôsobiacim na kapitálovom trhu," zdôraznil R. Kopál.
V súčasnosti je členstvo v asociácii dobrovoľné a vzniká na základe žiadosti právnickej osoby, ktorá spĺňa príslušné podmienky. Členom asociácie môže byť právnická osoba, ktorá má v zmysle platných právnych predpisov povolenie na výkon činnosti obchodníka s cennými papiermi. Prijatím sa pre člena stávajú záväznými stanovy, ako aj ostatné platné predpisy asociácie, a to najmä Etický kódex člena Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.
Orgánmi asociácie sú okrem iných aj kontrolná komisia a rozhodcovská komisia. Kontrolná komisia vykonáva šetrenie a preskúmavanie podnetov týkajúcich sa porušenia povinnosti člena asociácie, najmä ustanovení Etického kódexu člena Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Na základe zistení ukladá v súlade s platným disciplinárnym poriadkom asociácie sankcie. Kontrolná komisia môže pri obzvlášť hrubom porušení povinností člena asociácie, za ktoré sa považuje i opakované závažné porušenie, uložiť pozastavenie členstva v asociácii, podať návrh generálnemu zhromaždeniu na zrušenie členstva v asociácii a taktiež podať návrh orgánu štátneho dozoru na odobratie povolenia na činnosť obchodníka s cennými papiermi. Kontrolná komisia má v súčasnosti päť členov, ktorých menuje a odvoláva výkonný výbor asociácie. Členom kontrolnej komisie nesmie byť zamestnanec, člen predstavenstva alebo dozornej rady obchodníka s cennými papiermi ani osoba vykonávajúca činnosť makléra. Zo svojej činnosti sa kontrolná komisia zodpovedá výkonnému výboru.