o tom, že počas prijímacích skúšok došlo k veľkému množstvu podvodov. Exekutíva EÚ má zatiaľ k dispozícii jeden dôkaz o podvode, ktorým bol únik informácií na jazykovej skúške v Taliansku. Nový konkurz sa uskutoční v čo najbližšom čase, pričom kandidáti nebudú musieť opätovne vyplňovať prihlášky. Tento "podarený" konkurz vyšiel EK na 1,2 milióna ECU. Okolo tridsaťtisíc uchádzačov sa uplynulý týždeň vo viacerých hlavných mestách členských štátov EÚ zúčastnilo na konkurze, ktorý spočíval v skúške z dvoch jazykov, štatistiky, zahraničnej politiky a Maastrichtskej zmluvy. Prijať môžu iba jedno percento z uchádzajúcich sa kandidátov.
Ako vyplýva z informácií viacerých účastníkov konkurzu, pri písaní testov sa dalo slobodne podvádzať najrozličnejšími spôsobmi. Mohli opúšťať miesto a vymieňať si medzi sebou informácie a poznatky. Na záchodoch sa niekedy naraz ocitlo až 50 ľudí aj s testami, v ktorých bolo treba zakrúžkovať správnu odpoveď. Kandidáti mohli použiť mobilné telefóny, aby sa od svojich známych dozvedeli správne odpovede na položené otázky. V Ríme sa jeden kandidát dostal do takého varu, že zavolal políciu, aby urobila poriadok a všetky neprístojnosti zaznamenala. Jedna talianska kandidátka sa priznala, že všetky otázky dostala deň pred skúškami od svojho známeho pracovníka Európskej komisie. Ďalší uchádzač mal priamo v triede na kolenách celý text Maastrichtskej zmluvy o EÚ.
Ako povedala jedna kandidátka, na skúšky sa poctivo roky pripravovala a myslela si, že má dobré šance. Keď však uvidela, čo sa robí, stratila všetky nádeje a bola veľmi znechutená.
600 funkcionárov Komisie bolo rozmiestnených na 35 miestach, kde sa skúšky konali. Títo funkcionári však na priebeh skúšok veľmi nedohliadali alebo sa robili, že nič zlé neregistrujú. Tieto informácie šokovali jedného talianskeho poslanca Európskeho parlamentu do tej miery, že napísal predsedovi Európskej komisie, aby zrušil výsledky skúšok. Podľa Ernesta Caccavala toto fiasko kazí imidž európskych inštitúcií. Niektorí kandidáti uvažujú o podaní žaloby na súd.