O to, kto bude operovať srdce dvadsaťštyriročného muža, sa v operačnej sále, priamo nad chorým, so skalpelmi v rukách pobili dvaja egyptskí lekári. Asistent Abdal Hádí Muhammad Tahá sa pripravoval na operáciu v univerzitnej nemocnici v Tante asi 100 kilometrov severne od Káhiry, keď profesor Hamíd Muhammádí Akchár vtrhol do operačnej sály s úmyslom operovať a vykázal asistenta okamžite von z miestnosti. Pretože Tahá odmietol uposlúchnuť, profesor sa naňho vrhol so skalpelom a poranil mu ľavú ruku. Potom využil chvíľu, keď si musel asistent ruku ošetriť, a ujal se operácie. Riaditeľ nemocnice pôvodne rozhodol, že operatérom bude Tahá, ale profesor chcel zákrok urobiť sám kvôli mzde. Vedenie nemocnice po incidente profesora Akchára odvolalo a nariadilo vyšetrovanie prípadu.
ZAMESTNANCI V KLIETKACH
Zatváranie do klietok ako trest za zlé správanie praktikovala jedna stavebná spoločnosť na ďalekom východe v ruskom Jakutsku. Tieto neľudské praktiky okúsilo na vlastnej koži niekoľko desiatok ľudí, proti vedeniu firmy sa však odvážili iba traja z nich. Šéf spoločnosti a jeho dvaja zástupcovia boli obvinení z obmedzovania osobnej slobody a z násilia. Šéfa firmy už pred časom obvinili z vraždy a ďalších zločinov. Často zamestnával bezdomovcov, ktorí boli ochotní pracovať za stravu, ubytovanie a skromnú mzdu. Keď sa jeden zo zamestnancov pokúsil upozorniť políciu, bez stopy zmizol a až po troch mesiacoch objavili jeho mŕtve telo.
SVADBA PO RUMUNSKY
Nepríjemného prekvapenia sa dočkali účastníci svadby v sedmohradskom meste Kluž, keď oddávajúci úradník odmietol uznať právoplatnosť rozhodnutia maďarského páru. Stalo sa tak napriek tomu, respektíve práve preto, že ženích - zástupca maďarskej menšiny v rumunskom parlamente - svoje áno zdupľoval a na otázku, či si svoju priateľku chce vziať z vlastnej vôle a bez prinútenia, k rumunskému slovíčku da pripojil aj maďarské igen. Úradník zareagoval vyhlásením, že slovo da-igen v rumunčine neexistuje a napriek protestom páru a svadobných hostí sobáš prerušil. Takmer dvojmiliónová maďarská menšina tvorí v Rumunsku asi deväť percent celkovej populácie. Politickí zástupcovia tamojších Maďarov už dlhú dobu žiadajú umožnenie používania svojej materinskej reči pri úradnom styku. (ČTK, TASR)