Budúca nová nemecká koalícia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a Spoločenstva 90/Zelení bude prvá v povojnovej histórii Nemecka. Absolútna, teda nadpolovičná väčšina hlasov, ktorú prekvapujúco bezproblémovo získala v nedeľňajších celonemeckých voľbách, jej navyše zaručuje stabilnú pozíciu. Nenaplnil sa ani dlhoročný strašiak CDU/CSU, že červeno-zelení budú k svojej existencii potrebovať hlasy exkomunistov - Stranu demokratického socializmu (PDS). S novou budúcou vládou sa zmierili aj nemeckí podnikatelia, ktorým ešte pred niekoľkými rokmi naskakovala pri slovnom spojení červeno-zelení husia koža. Gerhard Schröder je ako súdruh bossov známy svojím blízkym vzťahom s podnikateľskými kruhmi a koaličná spolupráca červených so zelenými v jednotlivých spolkových krajinách ukázala, že pre hospodárske kruhy nie je zničujúca. Len prezident nemeckých zamestnávateľov Dieter Hundt varoval novú vládu, aby nemenila reformy, ktoré zrealizovala jej predchodkyňa, vláda CDU/CSU a FDP.
Premiérova spolupráca sociálnych demokratov a Zelených na celonemeckej úrovni však bude mať svoje úskalia. Naznačil to už v deň volieb predseda SPD Oskar Lafontaine, ktorý pripustil, že sociálni demokrati sú vo vzťahu k Zeleným rozpoltení. Nový koaličný partner je rozdelený na dve frakcie - umiernenú a radikálnu. Výsledkom ich vzájomných sporov nakoniec bol aj kontroverzný volebný program prijatý stranou rozdielom jediného hlasu v marci. Program predpokladal okrem iného trojnásobné zvýšenie dane z benzínu či vystúpenie Nemecka z NATO. Až po tom, čo podpora Zelených klesla z 12 na 4 percentá a hrozilo im, že sa ani nedostanú do parlamentu, strana svoj program v júni zmiernila. Časť sociálnych demokratov však stále nie je nadšená a obáva sa niektorých veľmi radikálnych a nepopulárnych požiadaviek Zelených nielen v otázke zdražovania pohonných hmôt, ale aj ich radikálneho pacifizmu, požiadavky rýchleho zrieknutia sa jadrovej energetiky a udeľovania dvojitého občianstva.
Niektorí pozorovatelia usudzujú, že rozhovory môže ovplyvniť aj vzájomné postavenie strán. Kedže sociálni demokrati budú v novom parlamente zastúpení šesťkrát početnejšie ako Zelení, môžu sa koaličné rokovanie niesť v duchu súboja Dávida s Goliášom. SPD sa bude snažiť vyhnúť kritike za prípadné ústupky menšej koaličnej strane a Zelených by mohla lákať predstava, že svoje požiadavky môžu stupňovať, kedže zostali pre SPD jediným koaličným partnerom.
Napriek všetkému, historická šanca byť vo vláde - pre SPD po 16 rokoch, pre Zelených prvýkrát počas existencie strany, bude zrejme dostatočne silnou motiváciou. Po tom, čo doterajšie vládnuce strany zvolili odchod do opozície, sú napokon SPD a Zelení na koalíciu priam odsúdení.
MIRIAM MRÍZOVÁ
ŤAŽISKOVÉ BODY KOALIČNÝCH ROKOVANÍ
SPD:
- hospodárska stabilita dovnútra a navonok,
- vnútorná bezpečnosť a jednota,
- kontinuita zahraničnej politiky.
ZELENÍ:
- zníženie nezamestnanosti,
- urýchlený ústup od atómovej energie,
- ekologicky orientovaná daňová reforma,
- zmeny v zákone o štátnom občianstve.
Prvou oblasťou, o ktorej začnú koaliční partneri rokovať už v piatok, je zahraničná politika. Tu panujú medzi oboma stranami rozdielne názory.