Zavrieť hladné ústa vojakom, baníkom aj dôchodcom má ešte nezverejnený vládny program na záchranu ruskej ekonomiky. Veľkolepý plán bol vypracovaný pod vedením skúseného vicepremiéra Jurija Masľukova, komunistu telom i dušou, kedysi hlavného sovietskeho plánovača. Zverejnený má byť dnes, ale už pred niekoľkými dňami si získal zaslúžený názov: Vpred vzad! V poslednom týždni ruská vláda vydala 11 uznesení a 22 rozhodnutí, ale ucelený ekonomický program hanblivo skrývala v zásuvkách.
Medzitým sa z pohľadu obyvateľov Moskvy mohlo zdať, že to najhoršie má ruské hospodárstvo už za sebou, že kríza sa podobala uragánu, ktorý odišiel rovnako rýchlo, ako prišiel. Obchody hlavného mesta síce už nie sú také preplnené ako pred dvoma mesiacmi, ale nikto nehladuje a možno kúpiť aj soľ a zápalky. Taktiež niektoré ďalšie oblasti, ako napríklad Novgorodská, na prvý pohľad nepripomínajú, že sa ekonomika veľmoci de facto zrútila a štát zbankrotoval.
HLAD A ZIMA
V skutočnosti má Rusko podľa nezávislých ekonómov to najhoršie ešte pred sebou a v mnohých regiónoch si ľudia už ani "to najhoršie" nevedia predstaviť.
Kritická je situácia na severe. Oblasti sú stopercentne závislé od dovozu potravín, vypínanie elektrického prúdu je tu v mrazivých mesiacoch životu nebezpečné. Včera starosta mesta Sortavaly v ruskej republike Karélia Valerij Varja vydal príkaz, aby bola prerušená dodávka vody aj tepla pohraničiarom, ktorí strážia hranice s Fínskom. Za komunálne služby totiž nezaplatili už viac rokov. Ozvala sa aj miestna pekáreň, ktorej strážcovia hraníc dlhujú obrovské sumy. Od včerajška im dodáva len 50 percent chleba, ktorý objednali, a ak sa nestane zázrak a za polohladujúcich pohraničniarov ich náčelníci v Moskve nezaplatia, zostanú o hlade.
V tomto svetle vôbec nie optimisticky vyznela ďalšia včerajšia "hladová" správa. V zoologickej záhrade v ruskej republike Tatarstan zdochla od hladu levica a nasledoval ju párik snežných leopardov. Ich smrť bola až mystická. Toto zviera má totiž Tatarstan v štátnom znaku. Personál zoo sa snažil najskôr kŕmiť vzácne druhy tým, čo si sám odtrhol od úst. V poslednom čase však nemal už čo odtŕhať. Zamestnanci nedostali štyri mesiace ani kopejku mzdy.
ZA AKÚ CENU?
Premiér Primakov v ten deň viedol opäť celý rad rokovaní a pýšil sa tým, že prvým jeho konkrétnym krokom bolo zavretie hladných úst dôstojníkom. Poslal im mzdy za júl a v blízkom čase budú uspokojené aj potreby študentov, ktorí nevideli štipendium už niekoľko mesiacov. Podľa veľkolepého vládneho programu majú byť v priebehu budúcich dvoch mesiacov zlikvidované všetky dlhy dôchodcom aj pracovníkom rozpočtových organizácií. Od 1. januára 1999 sa dokonca ráta s indexáciou platov a zvýšením minimálnej mzdy podľa toho, ako rýchlo porastú ceny. Aj optimisti priznávajú, že to bude závratná rýchlosť.
Koľko bude stáť upokojenie rozhnevaných más Primakovovu vládu? Za akú cenu si Kremeľ kúpi pokoj na uliciach, ktoré sa od stredy začínajú plniť nespokojnými davmi a 7. októbra sa do nich vovalí celé Rusko? Vicepremiér Masľukov s pomocou svojho druha zo sovietskych čias, dnes predsedu centrálnej banky to spočítali presne - pokoru ľudu si vláda môže kúpiť za 100 miliárd rubľov. V súčasnosti dosahuje všetka peňažná masa v Rusku sumu 166 miliárd rubľov. Odpoveď na zvedavý pohľad predstaviteľov Medzinárodného menového fondu, z čoho kabinet zaplatí obrovské dlhy pracujúcim, je jednoduchá. Budú spustené stroje na vytlačenie peňazí. Pretože okrem postsovietskych ekonómov nikto nikdy nepočul termín kontrolovaná emisia, je jasné, že sociálny populizmus sa skončí hyperinfláciou.
Ďalším nápadom ruských spasiteľov ekonomiky je nacionalizácia väčšiny bánk a vytvorenie Štátnej banky pre reštrukturalizáciu a rozvoj so 100-percentnou účasťou štátu. Hlavnou úlohou tohto ústavu bude kreditovanie domácej výroby.
Z DVOCH ZIEL - OBE
Kurz dolára už nebude určovať trh, ako sa to doteraz snažili presadiť liberáli, ktorých z vlády a jej okolia postupne poprepúšťali. Teraz bude cenu, za ktorú sa v Rusku bude kupovať dolár, určovať akýsi výbor pre valutovú kontrolu. Mnoho ďalších bodov programu, ktorý má skôr ako ruskú ekonomiku zachrániť ruskú politickú elitu či jej časť, dáva za pravdu tým, ktorí hovoria o "návrate do prvých rokov perestrojky a možno ešte ďalej".
"Prečo si vždy vyberáme z dvoch ziel obidve?" povzdychol si riaditeľ Centra pre výskum verejnej mienky Jurij Levada. Ekonomický program vlády Jevgenija Primakova je presne takou voľbou.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, agentúra EPICENTRUM