Nastávajúci nemecký kancelár v stredu absolvoval cestu do Paríža, ktorá je politicky veľmi dôležitá nielen pre Francúzsko a Nemecko, ale ešte viac pre strednú Európu a pre Rusko. Politický Paríž, samozrejme, ocenil, že víťaz nemeckých volieb prišiel do Francúzska ešte skôr, než doma v Nemecku upresnil skutočné rozmery svojej vládnej koalície a vybral si svojich ministrov. Nemohol sa však zbaviť obáv z toho, že pre Gerharda Schrödera bude zajtra príťažlivejší ľavicový Londýn a labouristický premiér Tony Blair. Slávnostná večera s ľavicovým premiérom Francúzska Lionelom Jospinom mala svetu, a predovšetkým Európe potvrdiť, že Paríž a Bonn sa pozerajú na svoje európske zajtrajšky rovnako, a že teda dnešná ľavicová priamka Paríž-Bonn zostáva základom zajtrajšej celoeurópskej spolupráce. Aj keď, videné od Seiny, predsa len sa nedá vylúčiť, že k nej nepribudne pri definícii, ako v Bruseli pripravovať tieto zajtrajšky, a tým aj otváranie Európskej únie, i hlas dnes rovnako pragmatického ľavicového Londýna.
"Francúzsko-nemecká politická spolupráca síce zostáva základom spoločnej politky Európskej únie," ako o tom svedčí aj sľub Gerharda Schrödera a jeho francúzskych kolegov okamžite vytvoriť mnoho spoločných nemecko-francúzskych medzivládnych komisií, poverených riešením sporných otázok medzi oboma krajinami. Paríž si však musí zvykať na to, že po presťahovaní nemeckej spolkovej vlády z Bonnu do Berlína bude mať Nemecko vlastne omnoho bližšie do Varšavy ako do Paríža. Zajtrajšia ružová Európska únia, kde z 15 členských krajín má 13 ľavicové vlády, síce naďalej opakuje svoju ochotu byť otvorená, zatiaľ však nie je jasné, kto z troch politikov - Tony Blair, Gerhard Schröder či Lionel Jospin - zasadne za jej politický volant. Ako povedal už pred cestou Schrödera do Paríža francúzsky veľvyslanec v Bonne Francois Scheer, Francúzsko síce chápe a podporuje novú nemeckú politiku v strednej Európe i jej pomoc Rusku, ale súčasne chce, aby dnes Nemci venovali svojim vzťahom s Parížom minimálne rovnakú, ak nie väčšiu energiu ako svojim vzťahom s európskym Východom.
Francúzsky socialistický premiér Lionel Jospin prichádza v novembri na svoju diplomatickú návštevu do Prahy, kde by mal presnejšie definovať novú ľavicovú stredoeurópsku politiku Francúzska. Dovtedy sa bude hádam i Slovensko môcť pripomenúť Európskej únii novou demokratickou vládou.
ADOLF BAŠTA, Paríž
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)