Po tom, ako dali Rumuni, značne vyčerpaní sedemročným vládnutím postkomunistu Iona Iliesca, šancu pravici, sa ukázalo, že ekonomika krajiny je zdevastovaná a štátne inštitúcie i bankovníctvo plné skorumpovaných úradníkov. Koalícia štyroch strán - kresťanských demokratov, sociálnych demokratov, národných liberálov a Demokratického zväzu Maďarov - sa pustila do ráznej reformy, ktorá spočiatku vyvolala značné sympatie Západu. V roku 1997 prisľúbil Medzinárodný menový fond Rumunsku úver v celkovej výške 430 miliónov dolárov. Dedičstvo minulosti však nebolo ľahké. A problémy v ekonomike sa postupne preniesli i do politickej arény.
Rumunsko vstúpilo do roku 1998 bez schváleného štátneho rozpočtu. Spory o rozpočet vyvrcholili 30. marca demisiou kresťanskodemokratického premiéra Viktora Ciorbeu, na znak nesúhlasu s ktorým predtým koaličná Demokratická strana zmrazila svoje pôsobenie v koalícii. Na tento rok MMF zmrazil ďalšiu tranžu svojej pôžičky Rumunsku. Západní investori sa sťažujú najmä na nedostatočnú reštrukturalizáciu ekonomiky, vysokú skorumpovanosť a nejasnú legislatívu krajiny. Prezident Emil Constantinescu 25. septembra oznámil, že skorumpovaní bankári, colníci a mafiáni v naftovom priemysle a lodnej doprave pripravili v posledných 18 mesiacoch krajinu o 385 miliónov USD.
Pred niekoľkými dňami podal demisiu minister financií Daniel Daianu, považovaný Západom za garanta reformy, a na jeho miesto nastúpil menej známy Traian Decebal Remes z radov koaličných národných liberálov. Nezhody ministra s premiérom predtým vyvrcholili, keď Daianu kritizoval úmysel premiéra Radu Vasileho nakúpiť 96 helikoptér od americkej firmy Bell Hellicopters Textron v hodnote 1,5 miliardy USD s tým, že si to Rumunsko v tejto situácii nemôže dovoliť. Aj keď to nik oficiálne nepripustí, i táto zmena je politicky podfarbená.
Rumunsko urobilo po roku 1996 bezprecedentný krok, keď dalo strane zastupujúcej maďarskú menšinu dva vládne rezorty - zdravotníctva a národnostnej politiky. Urobilo tak radosť Rade Európy a koaličný Demokratický zväz Maďarov získal pozície i vo výkonnej moci. (Na porovnanie - v Rumunsku predstavujú Maďari 7,1 percenta, kým na Slovensku 10,6 percenta obyvateľstva). Dvaja maďarskí ministri včera odvolali svoju hrozbu demisie až po sľube vlády, že obnoví maďarskú a nemeckú univerzitu. (Maďarská univerzita existovala v Kluži až do roku 1950.) Koalícia zasa raz zostala zachovaná. Už spomenúť Rumunsko má v našich končinách tradične istý negatívny psychologický efekt. Poučenie z rumunského vývoja je však celkom určite zaujímavé.
BAŠA JAVŮRKOVÁ