Pomaly sa stáva tradíciou, že keď český prezident Václav Havel oslavuje svoje narodeniny, medzi mnohými darmi, blahoželaniami a milými prekvapeniami dostane aj nejakú prestížnu cenu alebo čestný doktorát. K 62. narodeninám, ktoré dnes oslávi na zámku v Lánoch v spoločnosti svojich dlhoročných priateľov, možno dostane dodatočne trofej najcennejšiu - Nobelovu cenu za mier. O jej laureátoch sa však definitívne rozhodne až niekoľko dní po prezidentových narodeninách, a tak zatiaľ Havel zvolil narodeninovú oslavu v tradičnom duchu - výlovom rybníka v Lánoch. Na kaproch, sumcoch a iných úlovkoch si na súkromnej oslave na lánskom zámku pochutí niekoľko desiatok Havlových priateľov.
IRÁN K RUSHDIEMU
Irán nezmenil politiku v prípade britského spisovateľa Salmana Rushdieho, nad ktorým vyniesol niekdajší iránsky duchovný vodca rozsudok smrti za knihu Satanské verše. V rozhovore pre teheránsky rozhlas to v piatok večer vyhlásil šéf iránskej diplomacie Kamál Charrazí. "Nezaujali sme žiadnu novú pozíciu, zostane taká, ako ju iránski predstavitelia v minulosti niekoľkokrát formulovali," povedal. Ako uviedla agentúra AFP, Charrazí sa stretol po návrate z USA, kde minulý týždeň oznámil, že Teherán sa dištancuje od finančnej odmeny 2,5 milióna USD vypísanej pre Rushdieho vrahov, s kritikou konzervatívnych členov vedenia. Západ väčšinou jeho výroky prednesené v USA interpretoval tak, že Irán odstupuje od fatvy vyhlásenej krátko pred smrťou v roku 1989 ajatolláhom Chomejním. Aj približne 160 poslancov iránskeho parlamentu sa podpísalo pod otvorený list, v ktorom trvajú na stanovisku, že rozsudok smrti vynesený ajatolláhom Chomejním nad Salmanom Rushdiem zostáva stále v platnosti.
MINISTRI G7 PROTI KRÍZE
Finanční činitelia siedmich najpriemyselnejších krajín sveta skupiny G7 v sobotu na schôdzke vo Washingtone označili finančnú krízu vo svete aj za riziko pre ich ekonomiky, a preto chcú viac spolupracovať v záujme ďalšieho hospodárskeho rastu a stability. Konkrétne politické opatrenia však neprijali. Vo vyhlásení, ktoré vydali po stretnutí, si predstavitelia sľúbili súčinnosť na zahraničných menových trhoch. Žiadali posilnenie Medzinárodného menového fondu a väčší podiel súkromného hospodárskeho sektora na riešení krízových javov.
FRANCÚZSKO
NEDALO VÍZUM
Francúzska vláda odmietla vydať vízum bývalému čílskemu diktátorovi a súčasnému doživotnému senátorovi Augustovi Pinochetovi, ktorý cestuje od konca septembra po Európe. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo záležitosť akokoľvek komentovať. Pinochetova diktatúra trvala 17 rokov do roku 1990 a sprevádzali ju vraždy, únosy a porušovanie ľudských práv. Podľa vlastnej kancelárie má Pinochetov pobyt v Európe trvať približne 10 dní, z bezpečnostných dôvodov však nebolo oznámené, aké krajiny presne navštívi.
BOMBARDOVALI UGANDU
Sudánske lietadlo v sobotu večer zhodilo bomby na územie severozápadnej Ugandy. Oznámil to vysokopostavený člen ugandskej spravodajskej služby, pričom dodal že nedošlo k žiadnym stratám na životoch. Nálet sa údajne uskutočnil v oblasti Adžumani, okolo 550 km na severozápad od hlavného mesta Kampala. Bomby dopadli neďaleko komplexu Organizácie Spojených národov pre výživu a Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov. Ugandská spravodajská služba obvinila Sudán aj z ďalšieho bombového útoku na západe krajiny, ktorý sa odohral v pondelok a ktorý pôvodne pripisovala Konžskej demokratickej republike.
(ČTK, TASR)