vala agentúra ITAR-TASS. Kabinet Jevgenija Primakova upozornil na to, že použitie sily bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN by bolo "hrubým porušením Charty OSN, ktoré by podkopávalo celý systém súčasných medzinárodných vzťahov". "Vojenské zasahovanie do vnútrojuhoslovanského konfliktu by nielen neodstránilo jeho príčiny, ale naopak, mnohonásobne by prehĺbilo konfrontáciu v Kosove. Bolo by zmarené súčasné diplomatické úsilie medzinárodného spoločenstva o nadviazanie srbsko-albánskeho dialógu," uvádza sa vo vyhlásení ruskej vlády.
Dokument varuje, že nesankciovaný zásah NATO proti srbským cieľom by vo svojich dôsledkoch ohrozil bezpečnosť medzinárodných mierových síl v Bosne a Hercegovine, osud mierového procesu na celom území bývalej Juhoslávie a perspektívy stabilizácie na Balkáne vôbec. Moskva súčasne vyzvala Belehrad, aby dôsledne splnil moskovské dohovory z tohtoročného júna, a apelovala na juhoslovanské vedenie a predákov kosovských Albáncov, aby rešpektovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN z 23. septembra tohto roku, ktorá žiada prímerie v Kosove a dialóg znepriatelených strán. Britský minister obrany George Robertson v interview pre televíznu stanicu BBC vyhlásil, že Severoatlantická aliancia presunie svoje jednotky do Kosova s cieľom zaručiť politické riešenie konfliktu medzi Srbskom a kosovskými Albáncami. Podľa jeho slov sa presun uskutoční nielen v prípade, že bude treba silou vynútiť prímerie, ale aj vtedy, ak Srbi sami zastavia svoje vojenské akcie v Kosove. Potom bude úlohou jednotiek NATO zaručiť mierový priebeh ďalších udalostí.
Grécky premiér Kostas Simitis vyzval krajiny Európskej únie, aby pozitívnymi akciami pomohli balkánskym krajinám prekonať ich problémy, a zároveň sa dištancoval od prípadného vojenského zásahu Severoatlantickej aliancie (NATO) v Kosove. Simitis to vyhlásil na začiatku dvojdňovej grécko-bulharsko-rumunskej vrcholnej schôdzky v gréckych Delfách. Situácia v srbskej provincii a politická nestabilita v Albánsku sú hlavnými témami prvej schôdzky šéfov štátov a vlád Grécka, Bulharska a Rumunska tohto typu.
Albánske informačné centrum v kosovskom hlavnom meste Prištine informuje o ďalších údajných úderoch srbskej polície a juhoslovanskej armády na dediny v okolí mesta Djakovice. Vzhľadom na silné útoky museli obyvatelia dediny opustiť, cituje z oznámenia belehradská agentúra Beta. Bližšie informácie k incidentom však neuvádza. Belehradský rozhlasový vysielač B92 zároveň uvádza, že nedávno vymenovaný srbský šéf dočasnej regionálnej vlády pre Kosovo Zoran Andjelkovič v Prištine vytvoril svoj kabinet. V 16-člennom orgáne však nie je zastúpený žiadny zástupca rozhodujúcich politických síl kosovských Albáncov.