a americká agentúra AP. Väčšina ale zrejme berie hrozby náletov NATO odovzdane. "Čo môžem robiť? Utiecť? Ale kam?" pýta sa 22-ročná študentka Milica Babovičová. "Môžem teda len sedieť a čakať na to, kým začnú padať bomby."
Túto zdanlivú ľahostajnosť a čierny humor v uliciach, ktorého terčom sú úvahy o presnosti zásahu striel NATO, však maskujú rastúce obavy z možných civilných obetí. Letecké údery, ktoré môžu byť uskutočnené v priebehu niekoľkých dní, pokiaľ západné mocnosti usúdia, že juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič nezastavil ozbrojené ťaženie proti albánskym povstalcom v Kosove, budú zamerané na juhoslovanské vojenské zariadenia. Ale široký záber miest, kam môžu dopadnúť bomby, od Kosova cez Čiernu Horu až po hlavné mesto JZR Belehrad, vyvoláva v Juhoslovanoch značné rozhorčenie. "Stále nemôžem uveriť, že by nás bombardovali, veď by to bolo číre bláznovstvo," tvrdí 41-ročná ošetrovateľka Dragoslava Jeftičová. "Sledujem však každý deň správy. Musím vedieť, ak mám utekať a schovať sa," hovorí pohnutým hlasom. Srbsko a Čierna Hora, ktoré tvoria JZR, boli po rozpade bývalej federácie na domácej pôde vo vojne ušetrené. Z bývalých leteckých krytov, ktoré boli vybudované počas druhej svetovej vojny, sa stali kaviarne a diskotéky, v ktorých v súčasnosti duní rocková hudba. V obchodoch, ktoré sú stále ešte dobre zásobené, sa prudko zvyšuje odbyt obväzov, antibiotík a dezinfekčných prostriedkov. V dôsledku náhle zvýšeného dopytu po benzíne sa začali pri benzínových čerpadlách tvoriť dlhé rady. Letenky do západných krajín sú nadlho dopredu rezervované. Keď Srbskom minulú stredu krátko po polnoci otriaslo silné zemetrasenie, mnohým ľuďom ihneď napadlo, že to môžu byť bomby NATO. Nočné rozhlasové programy boli zavalené otázkami zdesených občanov, ktorí sa vypytovali: "To už nás bombardujú?"
Tí, ktorí sú proti vojenskej intervencii konanej čisto z politických dôvodov, tvrdia, že bomby ešte viac posilnia Miloševičovu autokratickú moc. Združenie nezávislých elektronických médií, ktoré sa snaží vyvážiť propagandu mocných štátnych médií, varovalo, že útoky NATO na Srbsko budú "zlé a politicky škodlivé", pretože dajú Miloševičovi alibi na umlčanie domácej opozície. Miloševičovi stúpenci naopak rozpútali bravúrnu kampaň. "Američania sú zbabelci. Môžu strieľať rakety, ale netrúfajú si prísť sem dole a bojovať tvárou v tvár," vyjadril sa majiteľ umývačky áut v Belehrade Aleksandar Jakšic. (ČTK)