sa pripravuje NATO. Samo rokovanie označil Holbrook za "skutočne napäté a veľmi vzrušené", ale odmietol oznámiť akékoľvek podrobnosti. Rusko včera vystupňovalo diplomatický tlak na Severoatlantickú alianciu, keď odvolalo svojho stáleho vojenského predstaviteľa v tejto organizácii a veľvyslanca v Belgicku na konzultácie do Moskvy.
Odstupujúca talianska vláda premiéra Romana Prodiho včera na mimoriadnej schôdzke v Ríme vyslovila súhlas s použitím základní NATO na talianskom území pre prípadné vojenské operácie proti Juhoslávii. Súhlas vlády sa okrem použitia leteckých základní NATO na talianskom území vzťahuje aj na aktivačný rozkaz Severoatlantickej aliancie, ktorým prechádzajú pod spojenecké velenie vyčlenené národné sily, nevyhnutné pre zásah v Kosove.
Vojenský zásah Severoatlantickej aliancie v Kosove včera schválila aj odstupujúca nemecká vláda kancelára Helmuta Kohla, i keď súhlas ešte neznamená bezprostredný podiel bundeswehru na výsadke. V Bonne to po naliehavaj schôdzke kabinetu oznámil odstupujúci minister zahraničných vecí Klaus Kinkel so slovami, že "situácia je vážna". Aktívnu nemeckú účasť v podobe 14 bojových lietadiel Tornado a 500 vojakov ešte musí schváliť v piatok starý Spolkový snem na mimoriadnom zasadnutí. Novozvolený parlamant sa totiž na ustanovujúcu schôdzu zíde až 26. októbra. Rozhodnutie Kohlova konzervatívno-liberálna vláda dopredu konzultovala s predstaviteľmi budúcej vládnej koalície sociálnych demokratov (SPD) a Zelených. Nemecko včera súčasne oznámilo, že uzavrelo svoje veľvyslanectvo v Juhoslávii, a opakovane vyzvalo nemeckých občanov, aby opustili krajinu v súvislosti s hrozbou útokov NATO.