Kohl absolvoval 585 - uzrel svetlo sveta pravdepodobný zoznam novej červeno-zelenej vlády. V porovnaní so zostavou avizovanou ešte pred septembrovými voľbami k závratným zmenám nedošlo.
V novej vláde zloženej zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a Spoločenstva 90/Zelených by SPD mala obsadiť 12 ministerských kresiel a Zelení tri. Menší koaličný partner tak musel zľaviť zo svojej požiadavky na štyri kreslá, ktoré chcel rovnomerne rozdeliť medzi mužov a ženy, a vymenovať do vlády len jednu ženu - Andreu Fischerovú (ministerstvo zdravotníctva). Najväčšie napätie sprevádzalo rozdelenie ministerských a parlamentných funkcií medzi popredných predstaviteľov SPD, ktoré hrozilo prerásť do vnútrostraníckej krízy. Situácia sa vyhrotila vo chvíli, keď sa Rudolf Scharping chcel uchádzať o veľmi vplyvný post šéfa frakcie SPD v parlamente, ktorý doteraz zastával. Kandidatúra narazila na odpor šéfa strany Oskara Lafontaina, ktorý ho chcel obsadiť svojím kandidátom, doterajším volebným manažérom SPD Franzom Münteferingom. Lafontaine bol dokonca rozhodnutý kandidovať proti Scharpingovi sám. Nastupujúci kancelár Gerhard Schröder nakoniec všetko vyriešil tým, že okrem Lafontaina povolal do novej vlády aj Scharpinga a Münteferinga. Podľa nemeckej tlače sa tým neskončili len stranícke rozpory, ale aj pôsobenie tzv. veľkej trojky Schröder, Lafontaine a Scharping. Kým s Lafontainom sa od začiatku počítalo ako s ministrom financií, Scharping dostal kreslo ministra obrany, o ktoré nejavil záujem. Müntefering by sa zase mal stať ministrom stavebníctva a dopravy. Sklamanie z vládnej zostavy vyjadrili aj sociálne demokratky, ktoré na základe 40-percentnej ženskej kvóty pre seba požadovali päť kresiel, a dostanú štyri. Nedostali predsedníčku Bundestagu, a zrejme sa nepresadia ani pri voľbe spolkového prezidenta.
Jediným nestraníkom v novej vláde by mal byť minister hospodárstva Jost Stollman. Kontroverzný Stollman, do roku 1986 člen CDU, sa dostával pred voľbami do protirečení nielen s členmi SPD, keď napríklad spochybnil kľúčové body ich straníckeho programu, ale aj s odbormi, ktoré sú v Nemecku tradične dôležitým spojencom SPD. Schröder však chcel na Stollmana prilákať práve voličov stredu, čo sa mu zrejme aj podarilo a so 43-ročným podnikateľom Stollmanom vo vláde počíta. Nová vláda má byť potvrdená budúci týždeň na záver koaličných rokovaní. MIRIAM MRÍZOVÁ