Nedostatok peňazí spôsobil odloženie štartu ruskej kozmickej nákladnej lode Progress, ktorá má vyniesť na orbitálnu stanicu Mir vodu, potraviny a s predstihom tiež vianočné darčeky. Informoval o tom včera veliteľ letu terajšej posádky komplexu Mir Viktor Blagov. Progres, ktorého terajší štart je v tomto roku posledný, mal byť na obežnú dráhu dopravený nosnou raketou Sojuz. Blagov oznámil, že v súvislosti s nedostatkom finančných prostriedkov však raketa nemohla byť výrobcovi včas zaplatená. Nový dátum štartu stanovili na 25. októbra.
ALIJEV VÍŤAZOM
PREZIDENTSKÝCH VOLIEB
Azerbajdžanská ústredná volebná komisia včera v Baku potvrdila, že v nedeľňajších prezidentských voľbách v krajine zvíťazil úradujúci prezident Gejdar Alijev so ziskom 76,1 percenta voličských hlasov. Za hlavného Alijevovho súpera Etibara Mamedova hlasovalo iba 11,6 voličov. Mamedov zástupca vo volebnej komisii Fuad Agajev však informoval, že výsledky volieb odmieta uznať, keďže mu nebolo umožnené zúčastniť sa prípravy záverečných dokumentov. F. Agajev obvinil tábor víťazného G. Alijeva z rozsiahlych podvodov a prisľúbil, že proti výsledkom volieb bude bojovať súdnou cestou.
ODSÚDENÝ SLOVÁK DRŽÍ HLADOVKU
V Nemecku odsúdený Slovák, 29-ročný Pavol Nemeš, pokračoval včera už 17. dňom vo svojej protestnej hladovke vo väzení v bavorskom Bayreuthe. TASR o tom informoval riaditeľ bayreuthského nápravnovýchovného zariadenia Dieter Waas. Ako zdôraznil, Slovák je denne pod lekárskym dozorom a zatiaľ je v dobrom zdravotnom stave. P. Nemeša odsúdil bavorský Krajinský súd vo Weidene v roku 1997 na trest väzenia vo výške de
viatich rokov za pašovanie heroínu. Slovák stroskotal so všetkými pokusmi o odvolanie, a dokonca mu bola zamietnutá žiadosť o revíziu súdneho procesu. Hladovkou chce podľa vlastných slov protestovať proti nespravodlivosti nemeckej justície a proti pošliapavaniu ľudských práv.
POPULÁRNY CLINTON
Zatiaľ čo obľúbenosť amerického Kogresu u Američanov klesla, tak popularita prezidenta Billa Clintona je stále vysoká. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu, ktoré uverejnil denník The New York Times. Činnosť Kogresu ocenilo len 46 percent respondentov - v septembri to bolo ešte 56 percent. Len 16 percent Američanov označilo rozhodnutie poslancov o začatí procesu vyšetrovania Clintona v prípade Moniky Lewinskej za významné. Naopak vyše 60 percent obyvateľov oceňuje Clintonovu vládu, predovšetkým jeho hospodársku a zahraničnú politiku.
NOVÝ LIBANONSKÝ PREZIDENT
Vrchného veliteľa Libanonskej národnej armády generála Emila Lahúda včera zvolili za libanonského prezidenta. Hlasovalo pre neho všetkých 118 poslancov, ktorí sa zúčastnili včerajšieho zasadnutia parlamentu. Včerajšie prezidentské voľby boli prvé, ktoré sa konali po skončení občianskej vojny z rokov 1975 až 1990. Lahúd je desiatym prezidentom zvoleným od roku 1943, kedy Libanon získal nezávislosť. Lahúdovo zvolenie nie je prekvapením - parlament ho pripravil tento týždeň zmenou ústavného zákona, ktorý nepovoloval kandidovať na funkciu prezidenta žiadnemu vysokému štátnemu predstaviteľovi, pokiaľ nebol najmenej dva roky mimo úradu. (TASR, ČTK)