je. Hovorca UCK vo švajčiarskej Ženeve Bardhyl Mahmuti povedal na tlačovej konferencii, že srbské jednotky posilnili pozície v Kosove a ostreľovali tucty dedín. "Isté prvky americkej administratívy klamú. Skrývajú fakty pod zem, aby vyvolali dojem, že mierová dohoda funguje. Nie je však nijaký pokrok," povedal.
Etnickí albánski utečenci z Kosova pochybujú o tom, že Juhoslávia zavŕši dohodu so Západom z tohto týždňa a vidia malú možnosť svojho skorého návratu domov. "My dedinčania sa môžeme vrátiť domov len s ochranou mierových síl," hovorí Hasan Mazerkaj, jeden z asi 20 000 Kosovčanov, ktorí utiekli do susedného Albánska. "Nemáme sa však kam vrátiť. Naše domy boli zničené. Bude trvať 50 rokov, kým znovu postavíme našu dedinu. Nie je tam nijaká nemocnica, mešita, domy, žiadny dobytok, traktory, a naše domy boli zrovnané so zemou." Juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič, ktorý sľúbil otvoriť prístup humanitárnym organizáciám k stovkám tisícov utečencov, vyhnaných z domovov srbskými jednotkami, podľa utečencov v albánskom Shkodere sotva dodrží slovo. "Miloševič sa snaží len získať čas," hovorí Maxhum Lokaj, učiteľ z Dečani. "Len bombardovanie ho prinúti skutočne rokovať." Rushit Shigjeci, 24-ročný bývalý člen UCK neverí v nijakú dohodu o spolužití Albáncov a Srbov. "NATO musí bombardovať srbské tanky a delostrelectvo, aby sme to my a Srbi mohli vyriešiť kalašnikovmi," tvrdí.
Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine včera v Paríži vyhlásil, že tzv. kontaktná skupina pre bývalú Juhosláviu sa bude usilovať o to, aby Bezpečnostná rada OSN prijala v krátkom čase novú rezolúciu, ktorá by prevzala ustanovenia obsiahnuté v dohode o Kosove. Dnes odletí do Belehradu poľský minister zahraničných vecí a predseda OBSE Bronislaw Geremek, aby podpísal dohodu. Podľa Védrina by nová rezolúcia BR OSN "odštartovala overovací mechanizmus" k plneniu záväzkov, ktoré na seba vzal Belehrad.