v rokovaniach s OSN
Iracké vedenie sa vo štvrtok rozhodlo pokračovať v rokovaniach s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom s cieľom vyriešiť spor okolo zbrojných inšpektorov. Rokovania sa konali pod vedením irackého vodcu Saddáma Husajna a z ich výsledku nie je celkom jasné, či Bagdad plánuje konkrétne rokovania s generálnym tajomníkom OSN. Annanov vyslanec Prakáš Šach vo štvrtok pricestoval do Bagdadu s cieľom dosiahnuť obnovenie práce medzinárodných inšpektorov v Iraku. Predstavitelia OSN neuviedli, či Šach prichádza s konkrétnymi návrhmi zameranými na obnovenie inšpekcií. Bagdad považuje USA za najväčšiu prekážku v uvoľnení sankcií OSN uvalených na Irak po invázii do Kuvajtu v roku 1990.
Obnovili
mierový dialóg
Predstavitelia Indie a Pakistanu sa včera stretli v Islámábáde a obnovili stagnujúce mierové rozhovory o severoindickom štáte Džammú a Kašmír a ďalších sporných otázkach. Ako informoval pakistanský minister zahraničných vecí Šamšad Ahmed pred stretnutím s indickou delegáciou, riešiť sa bude celý komplex veľmi zložitých problémov. Na otázku, aké sú výhliadky vyriešenia sporov, Ahmed odpovedal, že obnovenie rozhovorov je prvým krokom v tomto smere.
ATENTÁT NA PORADCU G. SELEZŇOVA
Poradca predsedu ruskej Štátnej dumy Michail Ošerov sa včera v Sankt Peterburgu stal terčom atentátu. Strieľal na neho neznámy útočník, pričom dve rany ho zasiahli priamo do hlavy. S ťažkými zraneniami bol prevezený do nemocnice a jeho stav je veľmi vážny. Ošerov mal rokovať o budúcej predvolebnej kampani Gennadija Selezňova.Vážny incident sa navyše udial len pár hodín pred tým, ako sa v meste začalo zasadanie Medziparlamentnej únie Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), na ktorom sa mal zúčastniť aj Selezňov.
RUSKO A BIELORUSKO PROTI NATO
Najvyšší vojenskí predstavitelia Ruska a Bieloruska sa včera v Moskve dohodli na konkrétnych opatreniach, cieľom ktorých je minimalizovať vplyv rozšírenia NATO. Po rokovaní vojenského kolégia rusko-bieloruského zväzu maršal Sergejev zdôraznil, že Moskva a Minsk sú znepokojené "podstatným rozširovaním" teritória "kontrolovaných záujmov NATO". Po prijatí Poľska, Maďarska a ČR sa, podľa jeho slov, hranice NATO priblížia k Rusku a Bielorusku až o 750 kilometrov a bieloruské ozbrojené sily sa tak stanú "prvým sledom obrany" ich spoločného zväzu. (TASR)