od štvrtku izraelský premiér Benjamin Netanjahu a palestínsky vodca Jásir Arafat so svojimi delegáciami vedú rozhovory, aby sa dopracovali k dohode v bezpečnostných otázkach, ktorými Izrael podmieňuje odsun z ďalších, prevažne Palestínčanmi obývaných území. Kongresové centrum na rieke Wye vo vlastníctve inštitútu Aspen bolo vybrané ako dejisko summitu preto, že sa nachádza mimo Washingtonu a má príjemnú atmosféru. Okrem 70 členov troch delegácií sa tu načas ubytuje aj americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová. Ako uviedla Julie Caseyová, manažérka centra, vo štvrtok začali privážať kóšer jedlá pre izraelský tím.
Na rozdiel od ostatných stretnutí oboch vodcov, ktorí sa - síce veľmi zriedkavo - stretávajú najčastejšie na hraničnom priechode medzi pásmom Gazy a Izraelom, teraz aktéri rozhovorov nebudú mať príležitosť ukazovať na seba prstom pred televíznymi kamerami a viniť sa navzájom z neúspechu - zástupcovia médií budú totiž v bezpečnej vzdialenosti tak asi 15 minút jazdy autom. Biely dom rozhodol, že časovo neohraničený rokovací maratón bude prebiehať mimo dosahu zástupcov tlače, aby sa maximalizovala šanca na jeho úspech. "Neočakávajte, že budete krok po kroku informovaní o tom, čo sa deje," povedal tlačový tajomník Bieleho domu Joe Lockhart. "Potrebné je isté utajenie pred verejnosťou, aby sa mohla dosiahnuť dohoda, musíte mať možnosť pozmeniť svoje rozhodnutia alebo rozmyslieť si to, čo už ste raz akceptovali, pred tým, ako do toho začnú hovoriť ľudia z vášho tábora alebo z opozície cez médiá," hovorí Itamar Rabinovich, bývalý izraelský veľvyslanec vo Washingtone, ktorý sa na rovnakom mieste zúčastnil neúspešných izraelsko-sýrskych rokovaní v roku 1996.
Pre oboch vodcov bude veľmi ťažké odolať nátlaku, keď budú sedieť v malej miestnosti spolu s Clintonom a myslieť na stovky zamestnancov médií kempujúcich na trávniku, nedočkavých, s akým záverom pred nich predstúpia. Obaja majú dovôd dospieť k dohode a v podmienkach, ktoré pre summit USA vytvorili, by bolo "nepríjemné" byť tým, kvôli ktorému sa celá vec nepodarila.
Stratégia dostať blízkovýchodných vodcov pod jednu strechu na časovo neohraničené rokovania sa v minulosti už niekoľkokrát osvedčila. V roku 1977 Cartrova administratíva spojila predstaviteľov Izraela a Egyptu na 18 dní v Camp David a výsledkom boli dohody nesúce toto meno. V roku 1993 tajné rokovania v Oslo vyústili do podpísania izraelsko-palestínskych autonómnych dohôd zmámych ako osloské. V tejto chvíli však ešte nie je jasné, či bude meno Wye Platnation niesť ďalšia dohoda, aj keď všetky okolnosti summitu boli premyslené tak, aby "napovedali" takýto záver.
(Reuters, Jerusalem Post, kl)