z Kosova. Generálny tajomník NATO Javier Solana oznámil, že spojenci majú spoľahlivé informácie o tom, že jednotky juhoslovanskej armády, ktoré majú základne mimo provincie, neboli z Kosova stiahnuté. Pozorovatelia informovali, že zaznamenali smerovanie nových bezpečnostných síl do Kosova a iné videli odchádzať. Umiernený vodca kosovských Albáncov Ibrahim Rugova obvinil Belehrad z vyslania čerstvých jednotiek a polície do vojnovej zóny.
NATO včera predĺžilo Miloševičovi ultimátum do 27.októbra. Do vtedy by mal splneniť požiadavky OSN, teda začať mierový proces v Kosove, v opačnom prípade prídu na rad vzdušné a raketové údery na juhoslovanské vojenské ciele. Pôvodne mal čas do dnešného skorého rána. Už pred stretnutím vyslancov členských krajín NATO v Bruseli sa však včera objavili náznaky zmeny. Niektorí spojenci, napríklad Francúzsko, chceli dať Miloševičovi viac času a posunúť termín vypršania ultimáta o 10 dní.
Hovorca Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) v Bonne vyhlásil, že juhoslovanské sily v noci na včera ostreľovali najmenej šesť dedín. "Útoky pokračujú bez prerušenia," povedal Bardhul Mahmuti. Túto informáciu nepotvrdili nezávislé zdroje. Podľa policajnej správy, ktorú priniesla oficiálna juhoslovanská agentúra Tanjug, včera pri útoku albánskych povstalcov zahynul jeden srbský policajt.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Vladimir Rachmanin agentúre Reuters povedal, že Rusko sa zúčastní monitorovania sťahovania jednotiek z Kosova a vyzve Bezpečnostnú radu OSN schváliť monitorovaciu misiu OBSE. Poľský minister zahraničných vecí a súčasný šéf
OBSE Bronislaw Geremek včera v Belehrade podpísal dohodu o vyslaní 2000 neozbrojených pozorovateľov do Kosova. "Povedali mi, že sa nestanú rukojemníkmi, že budú spolu s Kosovčanmi v dedinách a mestách v Kosove, a dúfam, že budú v bezpečí," povedal. Už vo štvrtok podpísali vojenskí velitelia NATO v Belehrade dohodu s juhoslovanskou armádou, ktorá umožní pozorovacie lety NATO nad Kosovom.