Najmenej 15 ľudí bolo zranených pri zrážkach v bangladéšskom hlavnom meste Dháke, kde včera vyhlásili generálny štrajk na protest proti spôsobu, akým vláda disponuje s humanitárnou pomocou pre oblasti postihnuté povodňami. Štrajk vyhlásilo spojenectvo siedmich opozičných politických strán, ktoré obviňujú vládu premiérky Hasíny Vadžídovej nielen zo sprenevery fondov určených pre obete povodní, ale aj z potlačovania opozície. Deväťmiliónová Dháka bola prakticky ochromená, v meste bolo zastavená doprava a obchody zostali pozatvárané. Nedeľa je v prevažne moslimskom Bangladéši normálnym pracovným dňom.
IRÁNČANIA PREPUSTENÍ TALIBANOM
Skupina 26 iránskych vodičov nákladných áut, ktorú včera prepustilo na slobodu afganské hnutie Taliban, pricestovala do iránskej metropoly Teheránu. Vodičov do Teheránu dopravili z juhoafganského Kandaháru dvoma lietadlami Červeného kríža. Väčšinu z nich Taliban zadržal, keď na začiatku augusta dobyl severoafganské mesto Mazáre Šaríf.
KONIEC MANDÁTU SÍL OSN VO VÝCHODNOM SLAVÓNSKU
Vo východnom Slavónsku sa v týchto dňoch skončil mandát policajných síl OSN, ktoré tu po odchode vojenských jednotiek OSN v januári dohliadali na prácu miestnej multietnickej polície a na návrat utečencov. Šéf podpornej skupiny civilnej polície (UNPSG) Suren Seraydarian uviedol, že práca chorvátsko-srbskej polície, na ktorú od januára dohliadalo 180 policajtov OSN, sa podstatne zlepšila, ale pripustil, že jestvujú "určité problémy". UNPSG, ktorej počet bol postupne znížený na 120 mužov, bola poslednou zložkou OSN prítomnou vo východnom Slavónsku po tom, ako OSN v januári tohto roka previedla túto oblasť po dvoch rokoch správy pod zvrchovanosť Záhrebu a nedovolila chorvátskej armáde dobyť ju silou. Po odchode civilnej polície OSN zostáva vo východnom Slavónsku misia OBSE, ktorá preberie dohľad nad miestnou políciou.
INDICKO-PAKISTANSKÉ ROZHOVORY
Politickí predstavitelia Indie a Pakistanu včera v Islamabade skončili nedávno obnovené mierové rozhovory a dohodli sa, že v ďalšom kole rokovaní budú pokračovať opäť vo februári. Ministri zahraničných vecí oboch krajín sa počas rozhovorov, ktoré trvali od piatka, dohodli na tom, že o otázke severoindického štátu Džammú a Kašmír, ktorý je predmetom 50-ročného konfliktu a napätia medzi oboma krajinami, budú rokovať až na budúci rok. India a Pakistan spôsobili v medzinárodnom spoločenstve značný rozruch v máji tohto roku, keď krátko po sebe uskutočnili sériu jadrových skúšok. Tento krok zároveň vyostril medzi nimi napätie, ktoré je dôsledkom dlhoročných sporov o himalájsky región Kašmír.
ŠÉF JAPONSKEJ DIPLOMACIE V RUSKU
Japonský minister zahraničných vecí Masahi Komura rokoval v sobotu v Moskve so svojím ruským partnerom Igorom Ivanovom, pričom hlavnou témou bolo riešenie rusko-japonského sporu o Kurilské ostrovy, ktorý doteraz bráni uzavretiu povojnovej mierovej zmluvy medzi obidvoma krajinami. Ivanov novinárom po rokovaní s Komurom oznámil, že spor o ostrovy pri ruskom tichomorskom pobreží "musí byť riešený, bez toho, aby bola ohrozená zvrchovanosť a územná celistvosť Ruska". Ministri zahraničných vecí sa zároveň dohodli, že sa schôdzka ruského prezidenta Borisa Jeľcina a japonského premiéra Keizó Obučiho uskutoční v dňoch 10. až 13. novembra. (ČTK, TASR)