Systém menšinových samospráv má právo vytvoriť 13 menšín, ku ktorým sa hlási spolu 213 tisíc obyvateľov 10-miliónového Maďarska. Tento systém bol u našich južných susedov zavedený zákonom z roku 1993 s cieľom postupne prenášať na príslušníkov menšín zodpovednosť za spravovanie vlastných menšinových záležitostí a rozvíjanie vlastnej tradície, kultúry a školstva. Za zákon, ktorého cieľom bolo posilniť slabnúci pocit identity príslušníkov menšín, vtedy hlasovalo 96 percent poslancov a medzi väčšinovým obyvateľstvom bola táto iniciatíva prijatá kladne - a to aj napriek tomu, že samosprávy menšín odčerpávajú zo štátnej kasy finančné prostriedky.
Miera, v akej sa menšiny zhostia tejto úlohy, závisí vlastne od dvoch vecí: ich vlasnej vôle a finančných predpokladov. Odkedy boli v roku 1994 popri miestnych a župných zastupiteľstvách volené aj samosprávy menšín, menšiny pochopili ponúkanú príležitosť, avšak, čo sa týka finančných prostriedkov, ťažkajú si na istý nedostatok. Zákon umožňuje vytvorenie menšinových samospráv rôznym spôsobom, na delegovanie kandidáta stačí 5 podpisov príslušníkov danej menšiny a na jeho zvolenie je potrebných 50 až 100 hlasov v závislosti od počtu obyvateľov miesta. Každý volič, i ten, ktorý sa hlási k väčšinovému obyvateľstvu, automaticky dostáva hlasovací lístok volieb do menšinovej samosprávy a už v minulostí štatistiky vykázali, že menšiny dostali veľa hlasov "sympatií" a napríklad arménska menšina by bez nich samosprávu ani nevytvorila.
Systém, ktorý sa u našich južných susedov ujal ako životaschopný model riešenia menšinovej otázky - a tu sa v názore stotožňujú ako menšinoví, tak aj väčšinoví obyvatelia - vlastne neznamená autonómiu územnú, čo by vzhľadom na rozdrobenosť menšín ani nemalo zmysel, ani tu nejde o zrušenie správy miestnych orgánov. Menšinové samosprávy sú však ich partnermi a na celoštátnej úrovni partnermi zákonodarnej a výkonnej moci. Zákon im zaručuje právo veta, keď ide o záležitosti týkajúce sa menšinového vzdelávania, kultúry či použitia jazyka.
Po víkendových komunálnych voľbách bude v Maďarsku spolu 1135 menšinových samospráv na 930 miestach. Slováci, ktorí žijú v 105 okrskoch, ich budú mať 57, čo je veľmi zlý výsledok oproti iniciovaným 75. KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ