Plán, ako zabrániť vraždám na objednávku, nastolil podľa včerajšieho vydania denníka Moscow Times predseda Štátnej dumy Gennadij Selezňov. Zaplaťte im dvojnásobok, ak odmietnu vraždu spáchať, navrhol. Selezňov prišiel s týmto zvláštnym návrhom počas návštevy uralského Čeľabinska začiatkom tohto týždňa, tvrdí denník. Selezňovovho poradcu Michaila Ošerova zastrelil minulý týždeň v Petrohrade neznámy útočník a polícia sa domnieva, že išlo o čin nájomného vraha. Vraždy na objednávku sú v Rusku často používaným prostriedkom na riešenie sporov medzi podnikateľmi a ich počet za posledné roky výrazne stúpol. Polícii sa len zriedkavo podarí páchateľa chytiť. "Ak zabijak nevykoná, na čo ho najali, ale namiesto toho sa obráti na políciu a udá meno osoby, ktorá si vraždu objednala, mala by mu vláda vyplatiť dvojnásobok sumy, ktorou by ho odmenili za spáchanie vraždy," citoval denník Selezňova. Selezňov je podľa vlastných slov za schválenie nového zákona, v ktorom by bol jeho neotrepaný návrh zakotvený.
Ruské oznamovacie prostriedky si zo Selezňovovho nápadu robia posmech. "Po schválení takého zákona by počet nájomných vrážd pravdepodobne začal narastať geometrickým radom, pretože nie všetci Rusi by odolali pokušeniu privyrobiť si niekoľko tisíc dolárov udaním nenávideného šéfa alebo suseda ako osoby, ktorá si objednala vraždu," napísal štvrtkový Kommersant. Ale túžba predsedu (parlamentu) nájsť spôsob poskytnutia finančnej pomoci krajanom s nízkymi príjmami je celkom iste chvályhodná," dodáva sarkasticky.
Anatolij Naumov, námestník riaditeľa Ústavu štátu a práva Akademie vied Ruska sa snažil Selezňovove výroky zmierniť tvrdením, že boli mienené ako metafora s cieľom upútať pozornosť na tento problém, píše Moscow Times. "Nemyslel to doslova, keď hovoril, žeby vláda mala platiť zločincom. Bol to proste len spôsob, ako tento problém podčiarknuť," citoval denník Naumova. (ČTK)