Európskej komisii (EK) sa nezdá, že by sa rokovania o zostavení koaličnej vlády z doterajších opozičných strán na Slovensku príliš predlžovali a za hlavné považuje, aby nová vláda bola pevná. Podľa hovorkyne EK Lousewies van der Laanovej je dôležité, aby si budúce subjekty vládnej koalície navzájom dôverovali a dohodli sa na takom programe, ktorý umožní skoré zaradenie sa Slovenska medzi prioritných kandidátov na vstup do EÚ. Na otázku, či predlžovanie rokovaní o zostavení povolebnej vlády neškodí krátko pred viedenským summitom EÚ obrazu Slovenska, hovorkyňa povedala, že takýto postup je úplne normálny a neprotirečí demokracii. EK je podľa nej otvorená čím skôr prijať najvyšších predstaviteľov budúcej slovenskej vlády. Hovorkyňa dodala, že komisia mala s predstaviteľmi strán, ktoré zostavujú vládu, dobré kontakty aj v období, keď boli v opozícii. Ako uviedol zdroj EÚ, ktorý si neželal byť menovaný, ani skorá návšteva nového premiéra nemôže ovplyvniť konečnú podobu posudku o pokroku Slovenska v príprave na vstup do EÚ, ktorý EK práve dokončuje a predstaví ho už 4. novembra. Na základe tohto posudku sa lídri EÚ rozhodnú na summite 11-12. decembra vo Viedni, či preradia Slovensko do prvej skupiny kandidátskych krajín rokujúcich o vstupe.
TREST SMRTI
Tokijský súd včera vyniesol prvý rozsudok smrti nad členom japonskej náboženskej sekty Óm Šinrikjó zapojenej do útoku otravným plynom na tokijské metro v roku 1995. Tridsaťsedemročného Kazuakiho Okazakiho odsúdili na smrť za vraždu právnika Cucumiho Sakamota, jeho manželky a ich jednoročného syna. Je to prvý rozsudok smrti proti členovi sekty, ktorej vodcovia sú stíhaní za útok otravným plynom sarin na tokijské metro. Pri atentáte 20. marca 1995 zomrelo 12 osôb a tisíce ľudí ochoreli. Podľa svedkov obžaloby Okazaki a ďalší príslušníci sekty vnikli do Sakamotovho domu, keď jeho rodina spala, dali im smrteľné injekcie obsahujúce chlorid sodný a zahrdúsili ich.
NEPOKOJE V MALAJZII
Vodnými delami rozohnala malajziská polícia včera protivládnu demonštráciu na kualalumpurskom Námestí slobody, ku ktorej došlo krátko pred tým, ako mal premiér M. Mohamad predstaviť v parlamente návrh štátneho rozpočtu na rok 1999. Poriadková polícia zasiahla proti približne dvom stovkám demonštrantov vykrikujúcim protivládne heslá. Účastníci protestu, väčšina z nich na motocykloch, sa rýchlo rozpŕchli. Centrum mesta je dejiskom viacerých protestných akcií, ktoré bezprostredne súvisia s predstavením vládneho návrhu zákona o štátnom rozpočte.
ODSÚDILI DISIDENTA
Na sedem rokov odňatia slobody odsúdila v utorok čínska justícia disidenta Čchen Zeng-sianga za vyzradenie štátneho tajomstva. Francúzsku tlačovú agentúru AFP o tom včera informovala jeho sestra Čchen Šuang-feng. Štyridsaťštyriročného Zeng-sianga, ktorého zatkli v máji tohto roku, odsúdil justičný tribunál mesta Čchin-tao v provincii Šan-tung na neverejnom pojednávaní. Odsúdený ihneď podal odvolanie. Päťmesačné zadržiavanie prežil v miestnom centre bez akéhokoľvek kontaktu so svojou rodinou. Podľa Informačného centra pre demokraciu a ľudské práva so sídlom v Hongkongu Zeng-sianga údajne odsúdili za rozširovanie zoznamu politických väzňov zadržiavaných v provincii Šan-tung. Podnikol kroky aj na oslobodenie disidentov Čchena Lan-tchaa a Suna Wei-panga, ktorí si odpykávajú dlhodobé tresty v tejto provincii. (TASR)